• Jakość foteli w samochodach oceniło w ankietach ponad 87 282 kierowców
  • Pod uwagę wzięto fotele w nowych autach użytkowanych przez pierwsze 90 dni od odbioru z salonu
  • Najwięcej zastrzeżeń dotyczyło niewystarczającego zakres regulacji siedzeń

Przywykliśmy już do tego, że im starsze auto, tym zwykle łatwiej o wyeksploatowane fotele ze zdeformowaną gąbką i zniszczoną tapicerką, ale nawet w nowych autach można narzekać na jakość siedzeń. Takie są bowiem wyniki badań amerykańskiego JD Power. Pod lupę wzięto jakość siedzeń w nowych samochodach i sprawdzono liczbę problemów w ciągu pierwszych 90 dni od odebrania nowego auta z salonu.

Jakość foteli oceniono na podstawie ankiet przesłanych sporej grupie kierowców. W badaniu wzięło udział aż 87 282 nabywców oraz najemców samochodów z rocznika modelowego 2020. Nietrudno zgadnąć, że uwzględniono samochody oferowane na rynku amerykańskim, z których część to prawdziwa egzotyka dla kierowców w Europie. Nie zabrakło jednak aut, które można zobaczyć także na naszych drogach. I to tym modelom poświęciliśmy naszą uwagę.

Na co najbardziej narzekano? Głównym problemem jaki wskazywano w badaniu jest niewystarczający zakres regulacji, co zdaniem analityków jest konsekwencją zaniedbań jeszcze na etapie projektowania samochodu. Kierowcy narzekali także dość często na samą konstrukcję (niestety nie wskazano szczegółów w komunikacie prasowym). Niemniej nietrudno zgadnąć (szczególnie biorąc pod uwagę wcześniejsze badania), że niedostatki w konstrukcji to powód do narzekań szczególnie dla wyższych czy tęższych osób (w jednym z badań wskazywano, że fotele projektuje się przede wszystkim dla osób o średnim wzroście).

Która z marek najlepiej zaś radzi sobie z konstrukcją foteli? Poniżej lista wybranych modeli, które spotkamy na europejskich drogach.

Dostawca Marka i model Liczba problemów na 100 pojazdów
  Samochody duże – rynek masowy  
Lear Corporation Ford Fusion/Mondeo 8,8
  SUV – rynek masowy  
Lear Corporation Hyundai Tucson 5,8
Hyundai Seat Division Hyundai Kona 6,4
  Duży SUV  
Magna Ford Edge 7,7
  Samochód luksusowy  
Magna BMW Z4 4,8
Toyota Boshoku Lexus IS 5,3
  Luksusowy SUV  
Magna BMW X6 3,0
Toyota Boshoku Lexus UX 4,6
Lear Corporation Jaguar E-Pace 5,3
Ładowanie formularza...