Wybierz samochód

Jaguar

Jaguar

Jaguar - brytyjska marka luksusowych samochodów osobowych, która powstała w 1922 roku założona przez Sir Wiliama Lyons'a, jednak pierwotnie nazywała się ona Swallow Sidecar Company i sprzedawała wózki boczne do motocykli. Pierwszy samochód Lyons'a – dwudrzwiowa limuzyna SS1, wszedł na rynek w 1932 roku. Po wojnie zdecydowano o zmianie nazwy na Jaguar, ponieważ skrót SS źle się kojarzył.

W latach 50. marka zaczęła startować w wyścigach samochodowych, m.in w 24-godzinnym Le Mans. Rok po zaprezentowaniu typowo sportowego modelu – XK120C, Jaguar odniósł pierwsze zwycięstwo w Le Mans, a współpraca z Dunlop'em zaowocowała stworzeniem hamulców tarczowych, które okazały się doskonały przepisem na kolejne wygrane. Oprócz tego marka triumfowała we Francji jeszcze 5 razy.

W 1960 r. Jaguar przejął inną brytyjską, luksusową markę - Daimler'a, która słynęła z dostarczania samochodów dla rodziny królewskiej. Rok po przejęciu Daimler'a, na rynek wszedł jeden z najbardziej rozpoznawalnych i uwielbianych modeli marki – E-Type.

Od 2008 roku, Jaguar należy do indyjskiego koncernu Tata Motors

Jaguar - modele

Jaguar - powiązane artykuły

Pokaż więcej