Wybierz samochód

Hyundai Tucson

Ikona samochodu

Hyundai Tucson to średniej wielkości samochód sportowo-użytkowy. I generacja pojawiła się na rynku w 2004 roku i bardzo szybko zdobyła popularność, wraz ze swoim bliźniaczym modelem – Kią Sportage.

Stylistyka auta była dosyć ciekawa, a odpowiednie proporcje dbały o zgrabny całokształt. We wnętrzu odpowiednią ilość miejsca powinien znaleźć każdy pasażer – także ten wyższy, choć podróżując w komplecie (5 osób), nieco ciasno może być na tylnej kanapie. Standardowo Hyundai oferował napęd na przednią oś, a za dopłatą dostępna była także opcja napędu na wszystkie koła.

Pod maską Tucsona znalazły się 2 benzyniaki i 1 diesel. Silniki o zapłonie iskrowym mogły mieć 4 lub 6 cylindrów. W pierwszym przypadku mieliśmy do czynienia z 141-konna jednostką o pojemności 2 litrów, a w drugim, z widlastym silnikiem 2.7 o mocy 175 KM. Jedyny motor wysokoprężny CRDi miał 2 litry pojemności i rozwijał 112 lub 140 KM.

W 2008 przeprowadzono nieznaczny facelifting, który odświeżył przedni pas oraz tylne światła. Oprócz tego zmiany zaszły także w gamie jednostek napędowych. Wycofano bowiem widlastą „szóstkę”, a jedynym wariantem mocowym 2-litrowego diesla, była odmiana 150-konna. Za przeniesienie momentu obrotowego na koła odpowiadał 4-biegowy automat lub skrzynia ręczna o 5 lub 6 przełożeniach.

W 2009 roku zaprezentowano II generację Tucsona, jednak ta nazwa utrzymała się tylko na niektórych rynkach. W większości krajów, auto było znane pod nazwą ix35, z powodu zmiany oznaczenia modelowego południowokoreańskiej marki.

Gdy w 2015 roku zaprezentowano II, a tak właściwie III generację Tucsona, zrezygnowano z nazewnictwa „ix” i powrócono do starej nazwy.

Linia nadwoziowa auta wyraźnie różni od jego poprzedników, a dzięki nowej filozofii stylistycznej Hyundaia, wygląd pojazdu jest bardzo atrakcyjny, dynamiczny i nieco zadziorny. Wnętrze, jak na Hyundaia przystało, jest bardzo przestronne, a bagażnik ma 513 litrów pojemności. Standardowo silnik napędza przednią oś, ale za dopłatą, klient może domówić napęd na wszystkie koła z blokadą mechanizmu różnicowego.

Gama jednostek napędowych jest dosyć bogata. Silnik benzynowy o pojemności 1,6 litra w wersji wolnossącej ma 132 KM, a w odmianie z turbosprężarką T-GDI – 177 KM. Z kolei diesle CRDi o pojemności 1,7 lub 2 litrów mają po 2 warianty mocowe – odpowiednio 115 i 141 oraz 136 i 185 KM. Mniejszy silnik wysokoprężny i mocniejszego benzyniaka można łączyć z 7-stopniową przekładnią dwusprzęgłową DCT, natomiast większy diesel może występować z 6-biegowym automatem. W standardzie jednak, wszystkie jednostki są wyposażone w skrzynię ręczną o 6 przełożeniach.

Głównymi konkurentami Hyundaia Tucsona są Nissan Qashqai, Volkswagen Tiguan oraz Toyota RAV-4.

Hyundai Tucson - generacje

Hyundai Tucson - powiązane artykuły

Pokaż więcej