Ibiza to typowy miejski model. Typowy? Owszem, rozmiarami idealnie wpisuje się w klasę B, ale już pod względem stylistyki samochód wyróżnia się na tle konkurencji. Przecież wyraziste wręcz wyostrzone linie nadwozia oraz wąskie reflektory o geometrycznym kształcie to ukłon w stronę kierowców, którzy cenią sportowy wygląd.

Wnętrze też niczego sobie. Do stylistyki nadwozia pasuje przede wszystkim wykończenie usportowionej wersji FR. W jej standardzie znalazły się m.in. sportowe fotele, które świetnie powstrzymują jadących przed przechyłem na boki podczas pokonywania zakrętów. Ponadto mamy tu sportową kierownicę, której wyprofilowanie sprawia, że świetnie leży w dłoniach.

Seat Ibiza tańszy nawet o 6 000 zł - sprawdź modele dostępne od ręki!

Seat Ibiza Foto: Seat
Seat Ibiza

Seat Ibiza tańszy nawet o 6 000 zł - sprawdź modele dostępne od ręki!

Wnętrze pojazdu wykończono materiałami dobrej jakości, a prowadzący niemal każdego wzrostu bez trudu przyjmie wygodną pozycję za kierownicą. Seat Ibiza jest wprawdzie niedużym pojazdem, ale jego kabina pasażerska okazuje się wystarczająco przestronna żeby zmieścić wygodnie cztery dorosłe osoby. Właściwie jedynym poważniejszym mankamentem jest przeciętna widoczność do tyłu – to wina kształtu zewnętrznych lusterek oraz mocno pochylonej szyby w klapie bagażnika.

Seat Ibiza jest maluchem, który potrafi sprawić mnóstwo frajdy podczas jazdy po krętych odcinkach dróg. To dlatego, że zawieszenie (szczególnie w wersji FR) świetnie nadaje się do dynamicznego pokonywanie serpentyn. Jest na tyle sztywne, że skutecznie zapobiega zbyt mocnemu przechylaniu się nadwozia na łukach drogi. Na szczęście osoby, które liczą na komfortową jazdę też nie powinny być zawiedzione. Owszem na dużych poprzecznych wybojach karoseria jest wstrząsana, ale większość nierówności jest poprawnie tłumiona. To jeszcze nie koniec dobrych wiadomości. Okazuje się bowiem, że dodatkowym atutem Ibizy jest precyzyjny układ kierowniczy, który przyczynia się do opanowania pojazdu.

Seat Ibiza – a co z dynamiką?

W Polsce Seat Ibiza występuje wyłącznie z benzynowymi jednostkami napędowymi 1.0. Dwie najsłabsze o mocy 65 KM i 80 KM to wolnossące konstrukcje MPI. Pierwsza z nich setkę uzyskuje po 15,2 s, a druga po 14,7 s. Jak widać są to propozycje dla spokojnie usposobionych kierowców, którzy w dodatku sporadycznie wypuszczają się w dłuższą podróż poza miasto. Okazuje się bowiem, że uzyskanie w miarę dobrego przyspieszenia możliwe jest tylko przy wykorzystaniu górnego zakresu prędkości obrotowych silnika, a to zwiększa zużycie paliwa oraz hałas we wnętrzu pojazdu. Poza tym w przypadku obu silników trzeba się liczyć z wyraźnym zmniejszeniem dynamiki podczas pokonywania długich podjazdów.

Seat Ibiza tańszy nawet o 6 000 zł - sprawdź modele dostępne od ręki!

Seat Ibiza Foto: Seat
Seat Ibiza

Seat Ibiza tańszy nawet o 6 000 zł - sprawdź modele dostępne od ręki!

Kolejny w gamie, 95-konny model 1.0 TSI to znacznie ciekawsza propozycja. Doładowana jednostka sprawnie wkręca się na obroty i pozwala na rozpędzenie auta do setki już po 10,9 s. Przy takiej dynamice konieczność dłuższych wyjazdów nie jest już żadnym problemem.

Dla tych, którym mocy nigdy zbyt dużo Seat przewidział 115-konną wersję 1.0 TSI. W tym przypadku w aucie z 6-stopniową, manualną skrzynią mocne wciśnięcie pedału gazu skutkuje osiąganiem 100 km/h już po 9,3 s (ze skrzynią DSG po 9,5 s). To już osiągi, których nie powstydzi się model o sportowych aspiracjach.

Obecnie warto zainteresować się Ibizą z rocznika 2019, bo można ją nabyć z rabatem. W zależności od wersji silnikowej i wyposażeniowej zniżki wynoszą od 2000 zł do 6000 zł. Ceny pojazdu zaczynają się od 46 800 zł za 65-konny model ze specyfikacją Entry. Z takim wyposażeniem występuje tylko ten silnik. Seat Ibiza z silnikiem o mocy 80 KM kosztuje minimum 50 900 zł, natomiast 95-konna odmiana startuje od 57 900 zł (obie ze specyfikacją Reference). Żadna z podanych cen nie jest ofertą promocyjną. Dlatego w przypadku 80- oraz 95-konnej wersji warto zainteresować się bogatszą odmianą Style. W tym przypadku za słabszą odmianę zapłacimy 51 600 zł, a za mocniejszą 54 400 zł, a zyskujemy więcej opcji w wyposażeniu standardowym.

Seat Ibiza tańszy nawet o 6 000 zł - sprawdź modele dostępne od ręki!

Seat Ibiza Foto: Seat
Seat Ibiza

Seat Ibiza tańszy nawet o 6 000 zł - sprawdź modele dostępne od ręki!

Seat Ibiza z topowym silnikiem również objęty jest akcją promocyjną, dzięki czemu ceny ze skrzynią manualną zaczynają się od 57 600 zł, a z automatyczną od 63 900 zł (obie w wersji Style).

Seat Ibiza – nasza opinia

Jeżeli potrzebujesz miejskiego modelu, a przy tym lubisz sportową stylistykę, to Ibiza jest idealnym autem dla Ciebie. Pojazd nie tylko efektownie wygląda, lecz także dobrze się prowadzi. Z silników polecamy którąś z doładowanych wersji. Dzięki promocji można nawet pokusić się o topową jednostkę. Trzeba się tylko pospieszyć, bo liczba aut objętych rabatami jest ograniczona.

Foto: Auto Świat