Trzydzieści lat technologicznych innowacji, wybitnych osiągnięć i niepowtarzalnych doświadczeń to istotny kamień milowy Shell Eco-marathon Europe, jednego z najbardziej wymagających inżynierskich konkursów studenckich na świecie. W dniach 21 – 24 maja 2015 r. po raz kolejny przesuwać oni będą granice energooszczędnej jazdy.

W ramach konkursu, młodzi konstruktorzy będą mieli okazję, aby przetestować pojazdy, które zostały przez nich samodzielnie zaprojektowane i zbudowane. Zadaniem zespołów biorących udział w rywalizacji jest skonstruowanie pojazdu, który pokona jak najdłuższy dystans na ekwiwalencie jednego litra paliwa lub 1 kWh.

Polskę w Shell Eco-marathon Europe 2015 będzie reprezentowało 11 drużyn z sześciu uczelni:

 1. ELVIC TEAM z Politechniki Lubelskiej
 2. Green Arrow z Polietchniki Warszawskiej
 3. Hydrogen CarPG z Politechniki Gdańskiej
 4. Iron Warriors z Politechniki Łódzkiej
 5. KNKP Racing z Politechniki Gdańskiej
 6. Simr Team z Politechniki Warszawskiej
 7. SKAP z Politechniki Warszawskiej
 8. SKAP 2 z Politechniki Warszawskiej
 9. Smart Power z Politechniki Śląskiej
 10. Smart Power Urban z Politechniki Śląskiej
 11. WAT ECO TEAM z Wojskowej Akademii Technicznej

Shell Eco-marathon - edycja specjalna

W ciągu ostatnich trzydziestu lat konkurs bardzo się rozwinął. Zdjęcia z pierwszej edycji zawodów zorganizowanych w 1985 roku, przedstawiają około 20 drewnianych pojazdów, w większości napędzanych silnikami kosiarek, ustawionych w kolejce do startu. Trzy dekady później europejska edycja gromadzi rocznie ponad 3 000 uczestników, których wspiera ponad 40 000 kibiców.

Foto: ACZ / Auto Świat

Uczestnicy rywalizują obecnie w dwóch różnych kategoriach: futurystycznej „Prototype” oraz bardziej konwencjonalnej kategorii „UrbanConcept”, która dzieli się dodatkowo na siedem podkategorii w zależności od rodzaju wykorzystywanego w pojazdach zasilania. Innowacyjne technologie i kreatywny design stanowią istotną wartość konkursu.

Z biegiem lat pojazdy i technologie nieustannie ewoluowały. Coraz więcej zespołów z całej Europy podejmowało wyzwanie ustanowienia rekordowych wyników efektywności energetycznej w różnych kategoriach paliwowych, bijąc jednocześnie rekordy swoich uczelni i krajów. W pierwszej edycji europejskiej w 1985 roku, szwajcarski zespół Henry zdobył pierwszą nagrodę za prototyp pojazdu, który na 1 litrze paliwa pokonał dystans 680 km. Minęło 30 lat, a zespoły konkursowe nadal biją rekordy i osiągają nowe, znacznie większe odległości. W 2014 roku, zespół Microjoule La Joliverie z Francji ustanowił w tej samej kategorii nowy rekord pokonując 3,314.9 km na 1 litrze paliwa. To prawie pięciokrotnie więcej niż 30 lat temu. Postęp ten pokazuje prawdziwy skok technologiczny, który udało się osiągnąć uczestnikom Shell Eco-marathonu.

Shell Eco-marathon - samochody przyszłości

Przygotowując się do majowego konkursu, studenci ciężko pracują nad innowacyjnymi rozwiązaniami i technologiami, aby wycisnąć ze swoich pojazdów każdy dodatkowy kilometr. Technologia druku 3D, testy w tunelach aerodynamicznych oraz elektroniczna regulacja przepustnicy to zaledwie kilka przykładów najnowocześniejszych rozwiązań zastosowanych przez studentów. W tym roku zespoły mogą wziąć udział w wyścigu z nowym rodzajem napędu - CNG (Sprężony Gaz Ziemny). CNG jest niskoemisyjnym paliwem wykorzystywanym w transporcie, które może być stosowane jako alternatywa dla benzyny i oleju napędowego.

Foto: ACZ / Auto Świat

Agata Hinc, rzecznik prasowy Shell Polska: - Polskie ekipy radzą sobie świetnie w konkursie Shell Eco-martahon. W poprzednich latach niejednokrotnie stawaliśmy na podium, a co roku plasujemy się w czołówce obydwu kategorii. Cieszy, że zespoły rok do roku dążą do poprawienia swoich wyników i że wytrwale pracują nad nowymi rozwiązaniami. W nauce wytrwałość i dążenie do realizacji celu jest rzeczą niezwykle istotną. Co więcej, każdego roku w konkursie Shell Eco-martahon bierze udział coraz więcej zespołów z Polski, w tym roku mamy ich aż 11. Oznacza to, że formuła konkursu jest atrakcyjna dla młodych inżynierów i że stała się ona bodźcem do doskonalenia nie tylko technologii, ale również umiejętności jej uczestników, które w przyszłości z pewnością wykorzystają w pracy zawodowej.

O Shell Eco-marathon

Shell Eco-marathon jest wyjątkowym, globalnym konkursem, który jako wyzwanie dla młodych konstruktorów stawia przesuwanie granic energooszczędnej jazdy.

Konkurs daje możliwość sprawdzenia samodzielnie zaprojektowanych i skonstruaowanych przez studentów pojazdów. Konkurs jest inspiracją dla wielu młodych ludzi, dla których wyzwania energetyczne przyszłości są sprawą ważką.

Konkurs wymaga od uczestników innowacyjnego myślenia, kreatywności i współpracy. Jest wyjątkowym, praktycznym doświadczeniem pozwalającym studentom rozwijać umiejętności i zdobywać wiedzę. Shell Eco-marathon razem z Shell Energy Lab oraz forum Powering Progress Together, przyciągają tysiące uczestników i kibiców, wywołując dyskusję na temat przyszłości energii i mobilności.

W europejskim wyścigu rywalizują ze sobą przyszłe pokolenia inżynierów i naukowców w wieku 16-25 lat z ponad 30 krajów z całej Europy i nie tylko. Zwycięża drużyna, która pokona najdłuższy dystans na ekwiwalencie jednego litra paliwa lub 1kWh. Aby publiczność mogła śledzić przebieg wyścigu, Shell przeniósł rywalizację na ulice Rotterdamu, miasta-gospodarza konkursu.

Shell Eco-marathon Europe jest próbą znalezienia rozwiązań dla globalnego wyzwania, jakim jest rosnące zapotrzebowanie na energię, a także mobilizacji młodzieży, partnerów oraz społeczeństwa w dążeniu do wspólnego celu.

W dniach 21-24 maja 2015 roku Shell Eco-marathon Europe świętuje swoje 30-lecie i już po raz czwarty odbędzie się w Rotterdamie w Holandii. Konkursowi towarzyszy szereg imprez, których celem jest zaangażowanie i inspirowanie społeczeństwa na całym kontynencie. Tylko szeroko zakrojona współpraca wszystkich zainteresowanych przyszłością energetyki i technologii może przyczynić się do zaspokojenia ciągle rosnącego zapotrzebowania na energię.

Shell Eco-marathon jest globalną inicjatywą, która odbywa się również co roku w Stanach Zjednoczonych i Azji. W tym roku w Ameryce konkurs będzie miał miejsce między 9 a 12 kwietnia w Detroit, w stanie Michigan, zaś azjatycka edycja odbędzie się w dniach 26 lutego - 1 marca w Manili na Filipinach.