• Katalizator to cześć samochodu odpowiedzialna za zmniejszanie szkodliwości emitowanych spalin. W Polsce obowiązkowo montuje się go w samochodach od 1995 r.
  • Dla złodziei jest to cenna część ze względu na metale szlachetne wykorzystywane do jego produkcji platynę, rod oraz pallad. Za kradzież katalizatora grozi do pięciu lat więzienia
  • Najskuteczniejszą metodą zabezpieczenia go przed kradzieżą jest pozostawienie pojazdu na strzeżonym parkingu. Część producentów aut oferuje fabryczne osłony na katalizator
  • Więcej podobnych wiadomości znajdziesz na stronie głównej Onetu

"Na spokojnie, papierosek. W aucie sprawcy fotelik. Dziecko na pewno będzie dumne z tatusia. Kamera uchwyciła jednego ze sprawców. Drugi leży pod autem i wycina katalizator" można przeczytać w opisie filmu na kanale Stop Cham.

Na wideo, widać dwa samochody okradane auto, w którym włączył się wideorejestrator (a czego nie spodziewali się złodzieje), oraz poprzecznie zaparkowany względem niego pojazd, należący najprawdopodobniej do sprawców. Z jednego z pojazdów wysiada mężczyzna i udaje, że szuka czegoś w bagażniku, a następnie poprawia dziecięcy fotelik. W tym czasie jego wspólnik, mimo że nagranie zostało zarejestrowane ok. 4.00 rano, w dość hałaśliwy sposób wycina część samochodu, pod którym leży (nie widać go na nagraniu).

Czytaj: TIR-em na czołowe z radiowozem. Policja nie miała wyjścia [Nagranie]

Wideo do tej pory obejrzało 136 tys. użytkowników, którzy wyrazili prawie 600 różnego rodzaju opinii na temat nagrania. "Nikt takiego hałasu przy możliwie otwartym oknie nie słyszy? Masakra", czy też "Każde przestępstwo ma krótką radość z łupu. Prędzej, czy później dostanie karę, a wtedy posiedzi kilka lat" to tylko kilka z wielu dość jednoznacznych komentarzy.

Sprawdź: "Policja szukała jelenia". Pod nagraniem zawrzało [WIDEO]

Katalizator — do czego służy?

Katalizator to cześć samochodu odpowiedzialna za zmniejszanie szkodliwości emitowanych spalin. Podczas procesu spalania paliwa oraz pracy silnika powstają nieprzyjazne środowisku związki chemiczne węglowodory, tlenki azotu, a także tlenek węgla. Katalizator zaś, dzięki swojej konstrukcji pozwala na przekształcenie ich w mniej szkodliwe związki oraz obniżenie poziomu ich emisji.

Dalszy ciąg tekstu pod materiałem wideo:

Dlaczego jednak wycina się katalizatory? Złodzieje wycinają i kradną katalizatory z prostego powodu jest popyt na zakup części samochodowych po okazyjnych cenach. Popularne "katy" do rzadkich pojazdów mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Katalizatory są relatywnie drogimi częściami z jeszcze jednego powodu do ich produkcji wykorzystuje się metale szlachetne. Wewnątrz tej niepozornej puszki znajdują się takie pierwiastki jak platyna, rod oraz pallad.

Zerknij: Tak zachowujesz się przy zielonej strzałce? To powszechny błąd, który może srogo kosztować

Katalizator — jak zabezpieczyć przed kradzieżą?

Niestety nie ma jednego, niezawodnego sposobu, który uchroni katalizator naszego pojazdu przed zainteresowaniem złodziei. Jest jednak kilka metod, które pozwolą zmniejszyć ryzyko kradzieży:

  • pozostawienie samochodu na strzeżonym parkingu, bo takie miejsca to dla złodziei bardzo duże ryzyko;
  • pozostawienie samochodu w dobrze oświetlonym i uczęszczanych miejscu;
  • zamontowanie wokół katalizatora blachy osłaniającej lub specjalnej siatki ochronnej;

Do niektórych modeli samochodów opracowano specjalne osłony, które przykręca się w fabrycznie przygotowane miejsca.