- Słupki przydrożne zawierają ważne informacje dla kierowców, w tym odblaski i numer drogi
- Numer drogi i jej kilometraż są łatwo czytelne nawet w nocy i podczas trudnych warunków drogowych
- Słupki mogą pomóc określić położenie wypadku i ułatwić pracę służbom ratunkowym
Funkcja słupków przydrożnych
Podstawową funkcją słupków jest wskazywanie kierowcom granicy drogi. Dzięki ich ustawieniu można również zorientować się np., że na danym odcinku droga rozszerza się lub skręca w prawo, albo w lewo. Dzięki konstrukcji słupków drogowych informacje na nich zawarte są łatwo czytelne także w nocy oraz podczas trudnych warunków drogowych. Słupki przydrożne są malowane na biało i zawierają odblaski.
Na słupkach bardzo często podany jest numer drogi, a także jej kilometr, jednak nie na wszystkich drogach słupki są w nie wyposażone.
Słupek przydrożny - jakie zawiera informacje
Odczytanie informacji ze słupka jest bardzo łatwe, można nawet powiedzieć: intuicyjne. Na górze słupka widoczny jest numer drogi. Z kolei poniżej czerwonego paska umieszczony jest kilometr drogi, a najniżej: metr drogi (podawany jest w setkach). Dzięki podaniu numerów ze słupka można określić położenie wypadku, nawet bez podawania nazwy konkretnej miejscowości.
Pomoc w postaci słupków drogowych
W przypadku wystąpienia wypadku drogowego najistotniejsze jest szybkie udzielanie pierwszej pomocy osobom poszkodowanym oraz zawiadomienie odpowiednich służb. Dzięki słupkom przydrożnym możemy znacząco ułatwić im pracę. Za sprawą szoku związanego z wypadkiem wiele osób zapomina o tym w czasie zgłaszania zdarzenia. Warto utrwalić sobie pomocniczą funkcję słupków przydrożnych, ponieważ od tego zależeć może kiedyś czyjeś zdrowie lub życie.
Słupek przydrożny - gdzie musi być, a gdzie może
Słupki przydrożne muszą być rozmieszczane na drogach wojewódzkich i krajowych, a opcjonalnie mogą być montowane na drogach powiatowych i gminnych. Na drogach powiatowych i gminnych są one obowiązkowe jedynie na ostrych zakrętach (przepisy określają promień łuków, który wymaga montażu słupków). Bez względu na rodzaj drogi, słupków nie trzeba instalować, gdy wzdłuż drogi biegnie chodnik lub droga przebiega przez miasto.