Pierwsze zmiany w ruchu ulicznym pojawią się od dzisiaj i będą trwały do najbliższej niedzieli. Funkcjonowanie ulic zmieni się w centralnych dzielnicach miasta: Śródmieściu, Pradze – Południe, Woli oraz Ochocie.

Tablice informacyjne na ulicach Warszawy Foto: Lesław Sagan / Auto Świat
Tablice informacyjne na ulicach Warszawy

Choć największe zmiany w ruchu drogowym będą wprowadzane od 7 lipca, to już od dzisiaj od godz. 22:00 na ulicach Warszawy pojawią się znaki informujące o zakazie zatrzymywania, wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela. Zakazy te będą obejmowały w wyznaczonych miejscach postojowych, zatokach, chodnikach, a także poprzecznych ulicach w odległości do 50 m od skrzyżowań. Mieszkańcy obszarów wyłączonych z parkowania będą mogli zostawiać swoje pojazdy całodobowo na parkingach P+R, a także w miejscach, w których nie mają przypisanych abonamentów Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego.

Jakie ulice omijać w Warszawie?

W kolejnym dniu (07.07) od godziny 9:00 dla ruchu samochodowego zamknięte zostaną okolice Stadionu Narodowego: most Poniatowskiego, Aleja Waszyngtona (od Saskiej do ronda), Wybrzeże Szczecińskie (od mostu Świętokrzyskiego do Poniatowskiego), ulice Jakubowska, Sokola, Wał Miedzeszyński (od Zwycięzców do Poniatowskiego) Aleja Waszyngtona i Aleja Zieleniecka. Zakaz ruchu będzie obowiązywał do najbliższej niedzieli do godz. 20:00. W tym dniu od godziny 8:00 zamknięta zostanie również ul. Wronia.

Od 7-9.VII zamknięty będzie Most Poniatowskiego Foto: Lesław Sagan / Auto Świat
Od 7-9.VII zamknięty będzie Most Poniatowskiego

W piątek 8 lipca w zostanie wyłączony ruch na ulicach: Bugaj i Kapitulna oraz place Zamkowy i Teatralny. W tym samym dniu od w godz. 16-24 do grona zablokowanych dla ruchu drogowego dołączą ulice: Grodzka, Nowy Zjazd i skrajny prawy pas Wisłostrady między Boleść a Grodzką po stronie Arkad Kubickiego. W piątek od północy do godz. 6:00 w sobotę zamknięte będą również: ul. Kozia i ul. Senatorska. Natomiast od godz. 00:00 w piątek do godz. 20:00 w sobotę nieprzejezdne będą Aleje Jerozolimskie od Dworca Centralnego do mostu, Emilii Plater (od Jerozolimskich do Nowogrodzkiej), Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat, Królewska, Miodowa i Mysia. Od godz. 8:00 w piątek do godz. 20 w sobotę nieczynny będzie również fragment ul. Ciepłej. Kierowców czeka więc sporo utrudnień, ale mogą oni liczyć na pomoc w ominięciu zamkniętych ulic:

– Wszystkie zmiany w ruchu drogowym jakie czekają warszawiaków podczas szczytu NATO zostały wprowadzone do systemu aplikacji Yanosik, dzięki czemu nawigacja będzie prowadziła kierowców objazdami. Używając tego komunikatora kierowcy mogą sprawnie ominąć zablokowane trasy oraz korki – komentuje Paweł Bahyrycz, menedżer projektu Yanosik.

Zmiany w transporcie publicznym

Zmiana organizacji ruchu na czas szczytu NATO wpływa również na rozkład jazdy komunikacji miejskiej. Już w czwartek warszawiacy będą musieli liczyć się z pierwszymi zmianami tras autobusów i tramwajów, jednak największa reorganizacja nastąpi 8 i 9 lipca.

Linie autobusowe kursujące ze wschodu na zachód będą kierowały się ulicami: al. Waszyngtona - Saska - Zwycięzców - Wał Miedzeszyński - most Łazienkowski - Al. Armii Ludowej oraz ulicami: Targowa - ks. Kłopotowskiego (powrót: Okrzei) - Wybrzeże Szczecińskie - most Świętokrzyski - Zajęcza - Dobra (powrót: Tamka) - Tamka - Kruczkowskiego - Książęca - Pl. Trzech Krzyży - Al. Ujazdowskie lub od ul. Tamka: Tamka - Kopernika - Świętokrzyska.

W relacji z południa na północ autobusy będą przejeżdżały przez: Wał Miedzeszyński - Zwycięzców - Saska - al. Waszyngtona - Grenadierów (powrót: Międzyborska) - Grochowska - Targowa; Czerniakowska - Solec - Wioślarska - Wybrzeże Kościuszkowskie - Wybrzeże Gdańskie; Al. Niepodległości - Chałubińskiego - al. Jana Pawła II; Waryńskiego - pl. Konstytucji - Marszałkowska - pl. Bankowy.

Tramwaje będą kierowane Trasą Wschód-Zachód, przez most Śląsko-Dąbrowski. Od 8 lipca od godz. 00.00 do 9 lipca do godz. 24.00, nie będzie funkcjonować stacja metra Stadion Narodowy oraz stacja kolejowa Warszawa Stadion. Pociągi nie będą się zatrzymywały na tych stacjach.

W związku z powyższymi ograniczeniami w transporcie publicznym od 7 lipca od godz. 19:00 do 9 lipca do godz. 24:00 na odcinku Warszawa Zachodnia – Warszawa Wschodnia będzie obowiązywało wzajemne honorowanie biletów.