Ponad 1,30 mln szkód w ciągu trzech pierwszych kwartałów 2022 r. zgłosili ubezpieczycielom właściciele pojazdów oraz osoby poszkodowane. W porównaniu z analogicznym okresem 2021 r. oznacza to minimalnie mniejszą liczbę szkód, kiedy to zgłoszono 1,34 mln. Większość szkód, ok. 719 tys., została zgłoszona z obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych (OC ppm.), z dobrowolnego autocasco (AC) było to ok. 584 tys.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Mniejsza liczba szkód nie przełożyła się jednak na zmniejszenie wartości wypłaconych odszkodowań. Co więcej, ta drastycznie wzrosła — o ile w 2021 r. od stycznia do września wypłacono 9,76 mld zł, to w br. wartość ta sięgnęła już 10,83 mld. zł. Wypłaty z OC ppm. sięgnęły kwoty 6,25 mld zł, natomiast z AC – 4,58 mld zł. Najwięcej szkód zgłaszanych z OC miało miejsce w maju br. (ponad 80 tys.), bezpieczniej na drogach było już w sierpniu i wrześniu, kiedy to doszło do ok. 66 tys. i 68 tys. szkód zgłaszanych z OC.

Wypadki — w które dni jest najniebezpieczniej?

Ciekawie wygląda statystyka dotycząca tego, w których dniach najczęściej dochodzi do wypadków. Okazuje się, że najniebezpieczniejsze są poniedziałki, kiedy to dochodzi do największej liczby zdarzeń drogowych zgłaszanych zarówno z OC (17,6 proc.), jak i AC (19,3 proc.). Niebezpiecznymi dniami są także czwartki, a najmniejsze ryzyko wypadku wiąże się z weekendowymi podróżami, szczególnie w niedziele. W ten dzień doszło do zaledwie 5,8 proc. szkód zgłaszanych z OC i 8,5 proc. z AC.