• Dolnośląska policja zatrzymała trzech mężczyzn, którzy specjalizowali się we włamaniach do naczep ciężarówek w trakcie jazdy
  • Wpadli przez innego kierowcę, który widział ich akcję

Okradanie ciężarówek w biegu to niezwykle ryzykowny proceder, który wymaga precyzyjnej koordynacji i odwagi. Znamy go raczej z filmów, takich jak "Szybcy i wściekli", niż z prawdziwego życia. Jak wyglądała ta niebezpieczna procedura? Pod osłoną nocy, samochód osobowy podjeżdżał do poruszającego się pojazdu ciężarowego. Kierowca wyłączał światła mijania i zbliżał się do tylnej części naczepy, pozostając poza polem widzenia kierowcy ciężarówki. Wtedy złodzieje wkraczali do akcji — zrywali zabezpieczenia plandeki i wchodzili do środka naczepy.

Nietypowy proceder został zarejestrowany przez kamerę na jednej z naczep. Nagranie pokazuje, jak jeden z mężczyzn wydostaje się przez otwarte okno BMW i wchodzi na pokrywę silnika. Gdy auto zbliża się do ciężarówki, sprawca zrywa zabezpieczenie plandeki i dostaje się do wnętrza naczepy. Wszystko dzieje się przy asekuracji drugiego mężczyzny, poruszającego się tym samym pojazdem.

Wpadli przez innego kierowcę

Ostatni z takich incydentów miał miejsce na Dolnym Śląsku. Niepokojące zachowanie samochodu marki BMW jadącego za ciężarówką zauważył kierowca, który powiadomił o sytuacji policję. Funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Sycowie szybko zlokalizowali i zatrzymali do kontroli podejrzany pojazd. Mężczyźni zostali zatrzymani na podstawie uzasadnionego podejrzenia o próbę włamania i kradzieży.

W trakcie przeszukania mieszkań zajmowanych przez zatrzymanych mężczyzn, policja znalazła kilka telefonów oraz różne narzędzia, które mogły być używane podczas przestępstw. Obecnie trwają czynności mające na celu zgromadzenie dowodów wskazujących na udział zatrzymanych w innych, podobnych przestępstwach oraz ustalenie i ewentualne zatrzymanie kolejnych osób zaangażowanych w ten przestępczy proceder.

Takim samochodem okradano ciężarówki podczas jazdy Foto: Policja
Takim samochodem okradano ciężarówki podczas jazdy

Grozi im 10 lat więzienia

Zatrzymanym mężczyznom zarzuca się udział w zorganizowanej grupie przestępczej i próbę kradzieży z włamaniem, za co grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Zebrany dotychczas materiał dowodowy pozwolił na zastosowanie wobec trzech mężczyzn środka izolacyjnego w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.