Choć dla wielu kierowców tankowanie jest rutynową czynnością, hiszpańska witryna eldebate.com zwraca uwagę na kilka szczegółów, które mogą sprawić, że zaszkodzimy naszemu samochodowi. Sugeruje, jak minimalizować ryzyko związane z zanieczyszczeniami paliwa oraz błędami podczas tankowania, które w dłuższej perspektywie mogą prowadzić do awarii.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoNie tankuj na pierwszych dystrybutorach. Chodzi o zanieczyszczenia
Kluczowe jest unikanie tankowania na starych stacjach paliw - stare zbiorniki mogą mieć w środku masę zgromadzonych przez lata zanieczyszczeń, które – mimo zastosowanych filtrów – trafiają do naszego samochodów, a następnie zanieczyszczają nasz układ paliwowy, co w dłuższej perspektywie może powodować usterki pomp, wtrysków i innych elementów niezbędnych do pracy nowoczesnego silnika. Im częściej decydujemy się tankować w takich miejscach, tym bardziej wzrasta ryzyko konieczności kosztownych napraw.
Nie ma również rekomendacji co do stacji paliw przy autostradach. Tam, poza zdecydowanie wyższą ceną paliwa jest także duża rotacja klientów, co prowadzi do częstszego użytkowania urządzeń i ewentualnego pogorszenia ich stanu.
Z tego samego powodu lepiej nie korzystać z dystrybutorów usytuowanych tuż przy wjeździe na stację paliw. Z reguły są one bardziej eksploatowane, a częste ich wykorzystywanie powoduje, że zanieczyszczenia w zbiornikach są wznoszone i lądują w filtrach, wężach oraz rurach. Podczas tankowania mogą one przedostać się do zbiornika naszego auta, co w efekcie wpływa na układ paliwowy i silnik samochodu.
- Przeczytaj także: Jest wyrok. Przełom w sprawie rowerzystów na pasach. W końcu ktoś wyjaśnił kwestię pierwszeństwa
Możemy minimalizować ryzyko, ale czasem nie mamy wpływu na to, co wlewamy do auta
Rzadziej używane dystrybutory bywają dla kierowców bardziej bezpieczne. W takich miejscach zanieczyszczenia znajdują się głównie przy dnie zbiornika, a ryzyko ich przedostania się do układu paliwowego jest minimalne. Pomimo tego problem ten może się pojawić, gdy poziom paliwa w zbiorniku stacji jest już na niskim poziomie. Wówczas problemem może być także skraplająca się woda w takim zbiorniku stacji. Niestety, na to, jako klienci nie mamy wpływu.
Tankowanie to codzienność każdego kierowcy, jednak warto zwrócić uwagę na szczegóły, które – choć często niedostrzegalne – mogą mieć wpływ na stan techniczny pojazdu i ostatecznie na nasz portfel. Większa dbałość o wybór stacji i dystrybutora to krok ku dłuższej i niezawodnej eksploatacji auta.