Auto Świat Wiadomości Aktualności Dwa zapisy prawa sobie przeczą, za co kierowcom grożą mandaty. RPO interweniuje

Dwa zapisy prawa sobie przeczą, za co kierowcom grożą mandaty. RPO interweniuje

Kierowcy kolejny raz spotykają się z problemem, którym nie powinni się przejmować. Dotyczy on bowiem sprzecznych zapisów w prawie, które ostatecznie mogą zakończyć się mandatem. Przepisy mogą ograniczać dodatkowe uprawnienia posiadaczy kart parkingowych. W tej sprawie interweniuje Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO).

B-1 Zakaz ruchu
Anze Furlan / Shutterstock
B-1 Zakaz ruchu
  • Kierowcy z kartą parkingową mają problem z przepisami dotyczącymi znaków drogowych
  • RPO interweniuje w sprawie sprzeczności prawa, które przeszkadza osobom niepełnosprawnym i może powodować trudności w codziennym funkcjonowaniu

Prawo o ruchu drogowym wyraźnie wskazuje, że posiadacze kart parkingowych mają pewne przywileje, w tym prawo do niestosowania się do niektórych znaków drogowych. Chodzi tu o szereg znaków zakazu, w tym ruchu w obu kierunkach i postoju, które mają ułatwić codzienność osobom z niepełnosprawnościami.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

RPO interweniuje. Jeden zapis przeczy drugiemu, a kierowcy sami się muszą martwić

Posiadacze kart parkingowych zgłaszają jednak Rzecznikowi Praw Obywatelskich, że nie zawsze przepisy pozwalają im na korzystanie z prawa do niestosowania się do niektórych znaków drogowych nadanego im w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Niepokój wzbudziło rozporządzenie z 2002 r., które zdaniem skarżących i RPO może naruszać uprawnienia nadane w ustawie, ponieważ znosi prawo do niestosowania się do niektórych znaków. RPO podjął działania, aby zbadać, czy istniejące rozbieżności są zgodne z najwyższym prawem w kraju – Konstytucją.

– Skarżący wskazują, że unormowania, z których wynika, iż w przypadku umieszczenia pod znakami drogowymi: B-1, B-3, B-3a, B-4, B-10, B-35, B-37, B-38 i B-39 tabliczki z napisem "Dotyczy także" i symbolem osoby niepełnosprawnej, zakazy wyrażone tymi znakami obowiązują również osoby z niepełnosprawnościami, naruszają uprawnienia posiadaczy kart parkingowych do niestosowania się do niektórych znaków zakazu ruchu lub postoju, przyznane im w art. 8 ust. 1 Prawa o ruchu drogowym – napisano w piśmie Piotra Mierzejewskiego, dyrektora Zespołu Prawa Administracyjnego i Gospodarczego Biura Rzecznika Praw Obywatelskich do Renaty Rychter, dyrektor Departamentu Transportu Drogowego Ministerstwa Infrastruktury.

Znak drogowy B-3, to jeden ze znaków, który może zignorować osoba z kartą parkingową
Znak drogowy B-3, to jeden ze znaków, który może zignorować osoba z kartą parkingowąŻródło: Auto Świat / Archiwum

RPO już interweniował w tej sprawie i nic to nie dało

W świetle tych niejasności RPO podkreśla, że rozporządzenie nie powinno modyfikować przepisów ustawowych, co wydaje się mieć miejsce w omawianej sytuacji. Już w 2017 r. sygnalizowano problem, jednak do dziś nie wydano nowego rozporządzenia, które rozwiałyby wątpliwości.

– RPO w wystąpieniu do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa z 19 kwietnia 2017 r. zwrócił uwagę, że upoważnienie ustawowe do wydania rozporządzenia określającego znaki i sygnały w ruchu drogowym oraz ich znaczenie i zakres obowiązywania jest wadliwe. Nie zawiera bowiem wytycznych, które powinien uwzględnić organ upoważniony do ustalenia zakresu obowiązywania znaków drogowych. Oznacza to niekonstytucyjność delegacji ustawowej, a w konsekwencji rozporządzenia wydanego na jej podstawie – czytamy w piśmie.

RPO wzywa do jak najszybszego wydania nowego rozporządzenia

Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje o jak najszybsze wydanie nowego rozporządzenia, które będzie w pełni zgodne z Konstytucją i uwzględni wszystkie wymagane elementy. Kierowcy z kartą parkingową oczekują jasnych i sprawiedliwych przepisów, które pozwolą im na swobodne poruszanie się po drogach. Zapytał również, kiedy można spodziewać się unormowania prawa.

– Taki stan prawny nie powinien mieć miejsca w demokratycznym państwie prawnym, dlatego też pożądane jest jak najszybsze wydanie rozporządzenia na podstawie delegacji ustawowej, która zawiera wszystkie elementy wymagane przez art. 92 ust. 1 Konstytucji. – dodaje Piotr Mierzejewski.

Autor Mateusz Pokorzyński
Mateusz Pokorzyński
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków