Pierwszym samochodem marki Toyota, który został zmontowany na terenie Europy była Corolla. W 1971 roku w systemie CKD rozpoczęto montaż w portugalskim Salvador Caetano w Ovar. Natomiast produkcja na wielką skalę rozpoczęła się rok później w Wielkiej Brytanii, gdzie powstały dwie fabryki. W walijskim Deeside ruszyła produkcja silników, a w Burnaston samochody Toyota Corolla E.

Dzisiaj Toyota należy w Europie do grupy najważniejszych producentów samochodów. W 2015 roku europejskich fabrykach wyprodukowano tutaj 660 tys. aut. W tym samym okresie Europejczycy kupili 810 tys. aut marki Toyota i 64 tys. Lexusów.

Obecnie toyota ma na terenie Europy 6 fabryk produkujących samochody i 3 specjalizujące się w jednostkach napędowych. Zlokalizowane są one w 7 krajach: wielkiej Brytanii, Turcji, Francji, Polsce, Rosji, Czeskiej Republice i Portugalii.

Toyota Motor Manufacturing Poland w 2002 roku rozpoczęła w Wałbrzychu produkcję silników o pojemności 1.0 l przeznaczonych do modeli Auris i Aygo oraz przekładni do modeli Auris, Avensis, Verso, Corolla i Aygo.