Wymuszanie pierwszeństwa przed tramwajem to naprawdę zły pomysł. Po pierwsze dlatego, że szanse na przeżycie w zderzeniu z kilkunastotonowym pojazdem na szynach są bardzo niewielkie, a po drugie nawet, jeśli uda się wam nie wpaść pod jego koła, to będziecie mieli na sumieniu pasażerów, którzy zostaną ranni podczas nagłego hamowania.

Co się dzieje z pasażerami tramwaju podczas awaryjnego hamowania pokazał wrocławski MPK. Opublikowany film pokazuje niebezpieczne sytuacje z tramwajami i pieszymi w roli głównej. Nagranie ma być przestrogą głównie dla pieszych, którym wydaje się że zdążą przebiec lub przejechać tuż przed jadącym tramwajem.

Trzeba pamiętać, że motorniczy, który zauważy osobę wchodzącą na torowisko, ma ułamek sekundy na podjęcie decyzji o awaryjnym hamowaniu pojazdu. Jednak ratowanie osoby, która lekkomyślnie wymusza pierwszeństwo na pojeździe szynowym, może być tragiczna w skutkach dla podróżnych tramwajem. Zdarza się, że nagłe hamowanie prowadzi do upadku pasażera na podłogę albo do uderzenia głową o poręcz lub siedzenie.

"Bycie pieszą lub rowerową świętą krową może być brzemienne w skutkach" – mówi prezes MPK Wrocław Krzysztof Balawejder. "Nawet, jeżeli motorniczy ocali jej życie i zdrowie, to i tak musi wezwać pogotowie ratunkowe do osoby, która została poszkodowana w tramwaju z powodu nagłego hamowania. To oczywiście oznacza również zatrzymanie ruchu i objazdy" – dodaje.

Wrocławskie MPK, zaapelowało, by przed przejściem czy przejechaniem przez tory zawsze skupić się na panującej na nich sytuacji. To nie takie trudne, bo tak dużego pojazdu jak tramwaj nie da się przeoczyć, wystarczy tylko odłożyć telefon i się rozejrzeć.

Tu też warto przypomnieć, jakie zasady panują na przejściach z torowiskami po zmianie przepisów, a według nich piesi wchodzący na przejście w dalszym ciągu nie mają pierwszeństwa przed pojazdami szynowi.

Pierwszeństwo pieszych od 1 czerwca – obowiązki kierujących pojazdami (z wyłączniem tramwajów):

  • Pieszy ma pierwszeństwo już w chwili wchodzenia na przejście.
  • Kierowca ma ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście poprzez zmniejszenie prędkości lub zatrzymanie się.
  • Uwaga – powyższe zasady nie dotyczą tramwajów – tramwaj ustępuje pierwszeństwa pieszym na dotychczasowych zasadach – gdy pieszy znajduje się na przejściu.
  • Ponadto kierowca, zbliżając się do przejścia dla pieszych, ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i zwolnić, by nie narazić na niebezpieczeństwo pieszych znajdujących się na przejściu i na nie wchodzących. Można się spodziewać, że w razie wypadku na przejściu sądy będą szczególnie wnikliwie analizować prędkość samochodu - nawet zgodna z limitem dozwolonym na danym odcinku drogi może być uznana za zbyt wysoką!