Maszyna TBM ma 112 m długości i waży aż 4 tys. ton. Przetransportowanie jej na miejsce, gdzie będzie drążyć tunel, to wyjątkowe przedsięwzięcie — zarówno pod względem logistycznym, jak i technicznym. Do transportu przygotowywano się od wielu miesięcy. Przygotowywały go wyspecjalizowane firmy. Transport wyruszył w nocy z 11 na 12 listopada, będzie odbywał się wyłącznie w nocy, pomiędzy 22:00 a 6:00.

GDDKiA przestawiła dokładną trasę, którą poruszać się będzie kolumna o długości aż 4,5 km. Cały proces trwać ma od 20 do 25 dni.

Mapa trasy, jaką będzie przejeżdżał konwój
Mapa trasy, jaką będzie przejeżdżał konwój

Poniżej zamieszczamy informacje od GDDKiA o dokładnej trasie przejazdu w konkretnych dniach (pomiędzy 22:00 a 6:00)

Transport TBM — noc z 11 na 12 listopada 2022 r. (piątek/sobota)

Trasa przejazdu

Kolumna pojazdów wyjedzie z Portu Famet w piątek (11 listopada) o godz. 22:00 i poruszać się będzie ul. Berylową i Oświęcimską. Kolejno drogą wojewódzką nr 423 (DW423) konwój przejedzie przez miejscowości Przywory i Chorula oraz dalej DW424 w kierunku wjazdu na autostradę A4 w okolicach węzła Krapkowice. Dzienny postój zaplanowano na tymczasowej drodze dojazdowej.

Spodziewane utrudnienia

Na tym odcinku transport będzie się poruszał między godziną 22:00 a 2:00 z maksymalną prędkością 10 km/h, całą szerokością jezdni, zajmując dwa pasy ruchu.

GDDKiA prosi kierowców o korzystanie z tras alternatywnych.

Konwoje będą posiadać specjalistyczne zabezpieczenie. Będą to m.in. tablice VMS (znaki zmiennej treści), mobilne poduszki zderzeniowe za kolumną, piloci kierujący ruchem.

Transport TBM — noc z 12 na 13 listopada 2022 r. (sobota/niedziela)

Trasa przejazdu

W sobotę (12 listopada) o godz. 22:00 kolumna pojazdów wjedzie na autostradę A4 na wysokości węzła Krapkowice. W tym czasie autostrada A4 (km 249) zostanie zamknięta pomiędzy węzłami Opole Południe i Krapkowice w obu kierunkach na ok. godzinę. Bieżące informacje o utrudnieniach będą wyświetlane na tablicach zmiennej treści ze wskazaniem węzłów, na których można będzie zjechać na drogi alternatywne.

Od godzin popołudniowych, w sobotę (12 listopada), wystąpią na tym odcinku (km 249) utrudnienia związane z demontażem barier ochronnych w pasie rozdziału. W kierunku Katowic i Wrocławia nastąpi zwężenie lewego pasa ruchu — kierowcy będą mogli się poruszać prawym pasem. Taka zmiana organizacji ruchu będzie obowiązywała do wczesnych godzin porannych w niedzielę (13 listopada).

Na wysokości Góry św. Anny (około godz. 00:30) zaplanowano 45-minutowy postój konwoju. Około godziny 3:00 (13 listopada) konwój z elementami maszyny TBM wjedzie na teren województwa śląskiego, gdzie postój dzienny zaplanowano na parkingu za PPO Żernica.

Spodziewane utrudnienia

Na odcinku woj. opolskiego w ciągu autostrady A4 transport będzie się poruszał między godziną 22:00 a 3:00 rano z maksymalną prędkością 10 km/h, całą szerokością jezdni.

GDDKiA w prosi kierowców o korzystanie z tras alternatywnych. Konwoje będą posiadać specjalistyczne zabezpieczenie. Będą to m.in. tablice VMS (znaki zmiennej treści), mobilne poduszki zderzeniowe za kolumną oraz piloci kierujący ruchem.

Transport TBM — noc z 13 na 14 listopada 2022 r. (niedziela/poniedziałek)

Trasa przejazdu

W niedzielę (13 listopada) około godziny 22:00 transport rusza dalej i będzie trwał aż do dotarcia do następnego miejsca postoju wyznaczonego na MOP Woźniki, co planowane jest w godzinach porannych 14 listopada (poniedziałek). Z przejazdem po tym odcinku wiążą się największe utrudnienia w województwie śląskim. Kolumna transportowa bowiem przejedzie przez największy w Polsce węzeł autostradowy na połączeniu A4 i A1 w Gliwicach.

Spodziewane utrudnienia

Już 10 listopada (czwartek) została wyłączona z ruchu łącznica węzła Sośnica Gliwice na relacji A4 z kierunku Wrocławia w kierunku A1 do Łodzi. Jej wyłączenie z ruchu spowodowane było koniecznością demontażu kolidującej z transportem infrastruktury autostrady, między innymi jej oświetlenia. Objazd wyznaczono łącznicami węzła w kierunku Gliwice a dalej w kierunku Łodzi. Usunięcie tej zmiany organizacji ruchu nastąpi 16 listopada (środa).

GDDKiA na bieżąco informuje także o postępach w transporcie:

Elementy maszyny TBM dotarły na drogę przy autostradzie A4:

Jak informuje PAP, w sobotę o godz. 22 na wysokości węzła Krapkowice transport wjedzie na autostradę A4 i będzie poruszać się w kierunku Katowic.