• Polacy ogłaszają się w internecie, oferując transport dla uciekających z terytorium Ukrainy
  • Kilkoro z naszych rozmówców nadal czeka na telefon od potrzebujących, ale planuje jechać pod granicę bez czekania na odzew
  • Zgłoszenia pomocy dla obywateli Ukrainy pochodzą z całej Polski. Rozmawialiśmy z mieszkańcami Szczecina, Łodzi, Warszawy oraz terenów wschodnich
  • Atak Rosji na Ukrainę. Tutaj znajdziesz najnowsze informacje

Wszyscy nasi rozmówcy, proponując wsparcie logistyczne dla uciekających, emanowali empatią wobec sytuacji Ukrainy. "To nie powinno się zdarzyć, ale skoro się już zdarzyło, to teraz musimy to ogarnąć. Przynajmniej tak mogę pomóc". Te słowa powiedział do nas mieszkaniec Szczecina, którego numer telefonu znaleźliśmy w jednym ogłoszeń. Mężczyzna przekazał też, że ogłosił się dziś rano, ale jeszcze nikt nie zadzwonił. Ponieważ ma bardzo daleko, to rozważa ruszenie pod ukraińską granicę bez konkretnego umawiania się potrzebującymi. Tacy z pewnością i tak czekają na miejscu. "Tam się bardziej przydam" - twierdzi.

Kilkoro z naszych rozmówców jest w tej samej sytuacji, co szczecinianin i również nadal czeka na telefon od potrzebujących. Jedna osoba słyszała o tworzącym się prywatnym konwoju humanitarnym w kierunku Lwowa i rozważa udział w tej akcji. Inna jest zniecierpliwiona i zdeterminowana, żeby ogłaszać się w portalach społecznościowych.

Bezinteresowna pomoc Ukrainie naprawdę działa

Pomimo że większość naszych rozmówców wciąż czekała na kontakt od potrzebujących, to rozmawialiśmy też z osobą, która otrzymała telefon od uciekającej rodziny. Obywatel Polski ma w planach podróż do granicy w Medyce, gdzie spotka się ze swoimi pasażerami. Dokąd pojadą? Z naszej rozmowy wynika, że obywatele Ukrainy wybierają się do stolicy Polski. Co czeka ich w Warszawie? Tego dokładnie nie wiemy, ale obserwując ogłoszenia internetowe, to jesteśmy pewni, że będzie to wiele dobrego ze strony bezinteresowanych Polaków oraz innych mieszkańców naszego kraju.

Skąd przychodzą zgłoszenia pomocy dla obywateli Ukrainy?

Z całej Polski. Rozmawialiśmy z mieszkańcami Szczecina, Łodzi, Warszawy oraz terenów wschodnich. W sieci pojawiają się też propozycje pomocy, w których Polacy deklarują, że już są w drodze pod granicę polsko-ukraińską i nie oczekują wcześniejszego umawiania się. Nasi rodacy deklarują, że zabiorą potrzebujących swoimi samochodami na Zachód. Większość ofert to propozycje transportu trzech-czterech osób — są to prywatne osoby dysponujące samochodami osobowymi.

Ludzie łączą się, żeby pomagać Ukrainie

Po rozmowach telefonicznych z ludźmi z całej Polski na mojej skrzynce pojawiła się wiadomość. Jeden z rozmówców oferujących swą pomoc, prosił o kontakt do pozostałych, aby wspólnie wyruszyć w stronę wschodniej granicy państwa. Ze swojej strony serdecznie dziękujemy wszystkim tym osobom.

Gdzie szukać pomocy?

Wielu zaangażowanych wymienia informacje poprzez facebookowe grupy, które skupiają już kilkadziesiąt tysięcy osób. To tam organizowany jest transport oraz pomoc dla poszkodowanych na terytorium Polski:

Pomoc dla Ukrainy🇺🇦 Допомога Україні: mieszkanie oraz inna pomoc obywatel

Dam dach nad głowa osoba z Ukrainy🙏zapewnię Transport Szukam Transportu🙏

Ponadto rozmówcy przekazali nam informację na temat pliku, gdzie wpisują się chętni nieść pomoc. Otwierając zawartość tego arkusza, można znaleźć już kilkaset wpisów od osób gotowych udzielić wsparcia logistycznego. Zapraszamy też potrzebujących oraz oferujących pomocną dłoń do kontaktowania się w komentarzach pod postem na naszym Facebooku.

Zapraszamy też na stronę główną onet.pl, gdzie prowadzona jest relacja z Ukrainy