To już pewne – kierowcy dostaną trzeci pas na autostradzie A4 z Krakowa do Tarnowa. Minister infrastruktury podpisał 20 listopada 2023 r. dokument zlecający przygotowanie planu przebudowy tego odcinka. Decyzja o poszerzeniu trasy została podjęta na podstawie wyników pomiaru ruchu przeprowadzonych w latach 2020-2021. Rozbudowa jest konieczna, bo w porównaniu z wynikami z 2015 r. okazało się, że ruch na tym odcinku wzrósł niemal dwukrotnie.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Autostrada A4 z większą przepustowością. Zmniejszą się korki

Biegnąca na południu Polski autostrada A4 łączy wschodnią i zachodnią granicę kraju. Małopolski odcinek tej trasy GDDKiA określa jako drogowy kręgosłup województwa. To najważniejsza arteria komunikacyjna w Małopolsce, dlatego poszerzenie odcinka Kraków – Tarnów nie jest niczym zaskakującym. Tym bardziej że w perspektywie do 2037 r. GDDKiA przewiduje dalsze zwiększanie ruchu.

Przejście dla zwierząt nad autostradą A4 Foto: GDDKiA
Przejście dla zwierząt nad autostradą A4

Drogowcy chcą zatem dobudować trzeci pas na odcinku 75 km. To jednak nie koniec planowanych inwestycji. Usprawnienia ruchu mogą spodziewać się mieszkańcy stolicy Małopolski:

– przekazała GDDKiA.

Autostrada A4 będzie szersza nie tylko w Małopolsce

GDDKiA przypomina, że zgodnie z rządowym programem rozbudowa autostrady A4 o dodatkowe pasy ruchu planowana jest łącznie na 460-kilometrowym odcinku – od Krzyżowej aż do Tarnowa. Dla niektórych odcinków (np. Krzyżowa – Wrocław Wschód) opracowywana jest już dokumentacja przygotowawcza.

Dolnośląski odcinek autostrady A4 Foto: GDDKiA
Dolnośląski odcinek autostrady A4

Na realizację ogłoszonego 20 listopada 2023 r. planu poszerzenia małopolskiego odcinka A4 trzeba będzie długo zaczekać. GDDKiA przewiduje, że prace przygotowawcze będą trwać do 2028 r., a maszyny budowlane zaczną pracę w 2031 r. Z placu budowy zjadą dopiero trzy lata później.