Drążenie tej nitki tunelu odbywa się równocześnie od strony północnej i południowej. Dotychczas wydrążono od strony północnej 1436 m wraz z wykonaniem obudowy tymczasowej, a od strony południowej 150 m wraz z obudową tymczasową czyli w sumie 1 km 586 m. Całkowita długość tunelu wyniesie 1 km 922 m.

Najdłuższy tunel w Polsce

W tunelu prawym, który w październiku został przebity na wylot, trwa wykonywanie betonowej obudowy. Przed portalem północnym robotnicy wykonali już ponad 81 proc. nasypu drogowego, który będzie stanowił wjazd do tunelu. Jak zapewnia GDDKiA, wszystkie prace przebiegają według harmonogramu.

Najdłuższy tunel w Polsce jest drążony w masywie góry Mały Luboń w Beskidzie Wyspowym w ciągu drogi S7, czyli popularnej zakopianki. Równolegle powstają dwie nitki tunelu, z których każda docelowo będzie miała ok. 2,6 km. Drążenie rozpoczęło się 6 marca 2017 r. od strony północnej w miejscowości Naprawa. Prace odbywają się w systemie trzyzmianowym, 24 godziny na dobę, przez siedem dni w tygodniu.

Budowa ekspresowej zakopianki Foto: GDDKiA
Budowa ekspresowej zakopianki

Wykonawca tunelu, włoska firma Astaldi stosuje metodę tzw. kontrolowanej deformacji. Cały urobek skalny z tunelu jest sukcesywnie wywożony na składowisko zlokalizowane przy portalu północnym i rozkruszany. Następnie powstały żwir służy do m.in. wykonywania podbudowy dróg.

Podczas drążenia na portalu południowym prace opóźniło osuwisko; konieczne było zabezpieczenie go i przeprojektowanie obiektów inżynieryjnych. Jeden z portali od strony południowej wymagał tzw. palowania, czyli zabezpieczenie osuwiska.

Nowy odcinek ekspresowej zakopianki w 2021 r.

Budowa nowej zakopianki jest podzielona na trzy etapy. We wrześniu 2019 r. został oddany odcinek Rabka - Skomielna Biała poprowadzony częściowo na estakadzie, która miejscami ma 50 m wysokości. Kolejny odcinek, Lubień – Naprawa został częściowo oddany do użytku w grudniu ubiegłego roku.

Budowa nowej zakopianki od Lubnia do Rabki - Zdroju rozpoczęła się w 2016 r. Koszty wszystkich prac wyniosą ponad 2 mld 105 mln zł. Zakończenie wszystkich prac na tej drodze zaplanowane jest na 2021 r. Ostatnim etapem będzie oddanie odcinka tunelowego, którego koszt wyniesie prawie miliard złotych. Kolejny 16-kilometrowy odcinek nowej zakopianki z Rdzawki do Nowego Targu ma być gotowy we wrześniu 2023 r. Koszt inwestycji to 880 mln 100 tys. zł.