Schaefer w swojej wypowiedzi w trakcie spotkania Stwierdził, że Volkswagen nie jest już konkurencyjny. Firma ma zbyt mało zamówień — liczba napływających, szczególnie na samochody elektryczne, są poniżej oczekiwań. Dodatkowo koszty prowadzenia działalności są zbyt wysokie. Szef marki VW stwierdził, że "Nie może być "normalności" i nie może obejść się bez "zauważalnych cięć". "Musimy zająć się najważniejszymi kwestiami, w tym kwestiami kadrowymi".

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Zwolnienia w grupie Volkswagena

Zdaniem grupy, Volkswagen nie ma "ogólnego celu redukcji liczby pracowników". Należy jednak stosować "krzywą demograficzną". Gunnar Kilian, dyrektor ds. zasobów ludzkich VW stwierdził, że firma musi "konsekwentnie postrzegać fakt, że wielu pracowników odejdzie ze względu na wiek w nadchodzących latach jako zaletę" i "maksymalnie wykorzystywać przepisy dotyczące częściowych emerytur i emerytur w nadchodzących latach".

Przewodnicząca rady zakładowej VW, Daniela Cavallo potwierdziła, że firma będzie trzymać się pewności zatrudnienia do 2029 r. Nie powinno być również "żadnych krótkoterminowych oszczędności kosztem zrównoważonej konkurencyjności ".

Zarząd i rada zakładowa aktualnie negocjują program zwiększenia efektywności, który ma przynieść łącznie dziesięć miliardów euro.

Z dokumentów zamieszczonych w intranecie firmy VW można dowiedzieć się, że "żadne decyzje nie zostały jeszcze podjęte".