Rzeczniczka Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego Monika Niżniak w rozmowie z PAP przekazała dane dotyczące liczby naruszeń zarejestrowanych przez system fotoradarowy CANARD (Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym - PAP) w maju 2021 r. w porównaniu do 2020 r. Wynika z nich, że w ubiegłym miesiącu fotoradary zarejestrowały 137,9 tys. naruszeń.

"W analogicznym okresie w 2020 r. tych naruszeń urządzenia zarejestrowały 140,3 tys." - poinformowała rzeczniczka GITD dodając, że jest to spadek ok. 2,4 tys. wykroczeń. 135,2 tys. naruszeń w maju 2021 r. dotyczyło przekroczenia prędkości, natomiast 2,7 tys. dotyczyło niestosowania się do sygnalizacji świetlnej.

Niżniak podkreśliła również, że najwięcej przekroczeń prędkości zarejestrował fotoradar ustawiony na drodze krajowej 10 w Solcu Kujawskim - ok. 800 naruszeń. Natomiast najwięcej przejazdów na czerwonym świetle zarejestrował fotoradar na al. Krakowskiej w Mrokowie (Mazowieckie) - około 700 naruszeń. Z kolei na autostradzie A1, w kierunku na Kamieńsk, tylko w maju odcinkowy pomiar prędkości zarejestrował 20 tys. naruszeń.

"Kierowcy przekraczali prędkość średnio o 25 km/h, ale byli też niechlubni rekordziści. Trzeciego maja fotoradar na autostradzie A1 w kierunku Tuszyna zarejestrował mitsubishi, którego kierowca przekroczył prędkość o 64 km/h w obszarze niezabudowanym jadąc 134 km/h przy ograniczeniu prędkości do 70 km/h" - podała. Kierowca otrzymał mandat w kwocie 500 złotych, a także 10 punktów karnych.

Rzeczniczka GITD zaapelowała do kierowców o rozsądek, o przewidywanie skutków swoich decyzji. "Stosujmy się do ograniczeń prędkości, zwolnijmy, dostosujmy prędkość do warunków panujących na drodze, szanujmy innych uczestników ruchu drogowego" - powiedziała Monika Nizniak.