Współpraca reklamowaTestujemy na paliwach
Auto Świat > Wiadomości > Aktualności > W Warszawie działa "rządowa" stacja paliw. Czy można na niej zatankować i jakie są ceny?

W Warszawie działa "rządowa" stacja paliw. Czy można na niej zatankować i jakie są ceny?

Ceny paliw na tej stacji są niższe niż gdzie indziej. To właśnie na niej najbardziej opłaca się tankować, bo obsługuje urzędników i służby, jednak prawie nikt tego nie robi. Tyle mówi o jednej z warszawskich stacji paliw miejska legenda, ale czy jest ona, choć w części, zgodna z prawdą? Wyjaśniamy.

Stacja paliw COAR (Centrum Obsługi Administracji Rządowej)
Stacja paliw COAR (Centrum Obsługi Administracji Rządowej)Źródło: Auto Świat / Krzysztof Grabek
  • Ta stacja paliw czasami jest opisywana jako miejsce, gdzie tankują wyłącznie rządowe samochody oraz ceny paliw są o wiele niższe
  • Stacja znajduje się na warszawskim Mokotowie przy ul. Powsińskiej 69/71
  • Jest dostępna dla wszystkich kierowców na tych samych warunkach — zatankować może każdy

Legenda miejska głosi, że na tej stacji tankują rządowe limuzyny, stację trudno znaleźć i ceny są znacznie niższe niż na innych stacjach paliw, właśnie dlatego, że jest ona rządowa i ma "rządowe" (czyt. niskie) ceny. Tylko, że legenda, jak to legenda — dużo ubarwia.

"Rządowa" stacja paliw — nie tak tajemnicza lokalizacja

Pierwszy mit to rzekomo tajemnicza lokalizacja rządowej stacji paliw. Jak się okazuje, wcale tak nie jest. Stacja paliw zarządzana przez Centrum Obsługi Administracji Rządowej (COAR) znajduje się na warszawskim Mokotowie, a dokładnie na Sadybie, przy ul. Powsińskiej 69/71 — pomiędzy ul. Powsińską a Bolesława Limanowskiego. Jest nieco skryta w magazynowo-serwisowo-salonowym gąszczu zabudowań i hal. Nie ma też przesadnie krzykliwych oznakowań jak komercyjne stacje paliw.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

"Rządowa" stacja paliw — trudno na nią wjechać?

Kierowców stacja COAR wita niepozorną budką z podniesionym szlabanem. Cała stacja jest zresztą dość dyskretna — wygląda znacznie, znacznie skromniej niż inne tego typu obiekty. Już nawet jej granatowa kolorystyka znacznie odbiega od tego, do czego przywykliśmy, tankując na komercyjnych stacjach paliw. Także szlabanem nie ma się co przejmować — o cel wizyty nikt nie pyta — wjechać może każdy.

Od strony głównej ulicy stacja COAR także nie rzuca się w oczy. Jadąc wielką arterią, która łączy Mokotów z Wilanowem, trzeba się skupić, by zauważyć niski, skromny "pylonik" z aktualnymi cenami paliw, który wysokością nie przewyższa nawet pobliskiego budynku, a swoją granatową kolorystyką również nie przykuwa wzroku. Nawet napis na dachu stacji jest dość "zwyczajny". Napisano na nim po prostu "Stacja paliw". Po lewej stronie napisu jest dużo mniejsze od niego logo COAR oraz jeszcze mniejsze "Centrum Obsługi Administracji Rządowej".

COAR
COARŹródło: Auto Świat / Paweł Krzyżanowski

Skromnie wyglądają też dystrybutory. Są tylko trzy. To dlatego, że na stacji COAR da się zatankować tylko dwa typy paliwa. Jest tutaj wyłącznie benzyna Pb95 oraz olej napędowy. I to tyle. Trzeci dystrybutor z napisem "ON TIR" jest nieczynny. Na stacji nie ma żadnego sklepu. Nie kupimy też ani kawy, ani hot doga. Ta stacja jest czysto utylitarna.

Co ciekawe, na stacji zazwyczaj nie tylko nie ma kolejek, ale stoi ona zupełnie pusta. Być może to efekt mitu o tym, że mogą tu tankować tylko samochody rządowe, a być może dlatego, że jej lokalizacja nie jest powszechnie znana.

"Rządowa" stacja paliw — kto może zatankować?

Mimo że stacja paliw zarządzana przez Centrum Obsługi Administracji Rządowej, które zajmuje się obsługą Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, mogą tutaj tankować wszyscy kierowcy. Nie tylko rządowe limuzyny. Taka informacja widnieje zresztą także na jej stronie internetowej — "Na swoim terenie posiadamy również stację benzynową, która oferuje konkurencyjne ceny paliw i jest dostępna dla wszystkich zainteresowanych".

Nie ma co wierzyć w medialne doniesienia, że "z najtańszej stacji w Polsce mogą korzystać tylko urzędnicy". Oświadczenie dotyczące takich właśnie "doniesień" widnieje na stronach rządowych. Centrum Informacyjne Rządu jasno deklaruje:

Stacja paliw dostępna dla każdego

Stacja paliw COAR w Warszawie przy ul. Powsińskiej działa na podstawie koncesji na obrót paliwami ciekłymi, wydanej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Jest ogólnodostępna — oznacza to, że każdy zainteresowany może przyjechać i zatankować tam swój samochód na tych samych warunkach. Samochody należące do administracji publicznej mogą korzystać z usług stacji na zasadach ogólnych – takich samych, jakie obowiązują pozostałych odbiorców. Cena paliwa ustalana jest na podstawie ceny zakupu powiększonej o marżę handlową.

Fakt faktem, że czasami na stacji przed dystrybutorami stoją pachołki — tak jak na zdjęciu otwierającym materiał. Nie oznacza to jednak, że stacja dostępna jest wyłącznie dla wybranych osób albo że jest nieczynna.

"Rządowa" stacja paliw — ceny dużo niższe niż gdzie indziej

W tym zakresie miejska legenda niesie ze sobą nieco prawdy. Podczas dwóch odwiedzin na stacji COAR faktycznie odnotowaliśmy ceny niższe niż na innych okolicznych stacjach paliw. Obie relacje można przeczytać poniżej:

Obie wizyty miały jednak miejsce w specyficznych warunkach — podczas znacznych podwyżek cen paliw. Zwykle ceny na "rządowej" stacji paliw są niższe niż w okolicy o ok. 10 groszy na litrze. Sprawdzić je zresztą można nawet nie wychodząc z domu. COAR deklaruje, że aktualne ceny paliw zamieszcza na swojej stronie internetowej. Bywało jednak, że ceny na "rządowej" stacji paliw wynosiły nawet 40 groszy a litrze, a na stacji ustawiały się kolejki.

Stacja paliw COAR (Centrum Obsługi Administracji Rządowej)
Stacja paliw COAR (Centrum Obsługi Administracji Rządowej)Źródło: Auto Świat / Paweł Krzyżanowski

Nieco tańsze tankowanie ma jednak swoją "cenę". Na "rządowej" stacji nie zatankujemy o dowolnej porze jak w komercyjnych placówkach. Czynna jest ona bowiem od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 17.00. Nie da się na niej także zjeść ani napić kawy.

COAR deklaruje za to, że można na niej za to kupić płyn do spryskiwaczy szyb, a paliwo ma być dokładnie sprawdzane przed wprowadzeniem w obieg, co ma gwarantować jego wysoką jakość.

"Rządowa" stacja paliw — najtańsza stacja w Warszawie?

Ostatnim mitem krążącym wokół stacji COAR jest ten, jakoby miała być ona najtańszą stacją w stolicy. Jeśli nawet kiedyś tak było, to dziś najtańszymi stacjami paliw bezsprzecznie są te zlokalizowane przy supermarketach. Na nich ceny są niższe o ok. 10 groszy na litrze niż na stacji "rządowej".

Paweł Krzyżanowski
Paweł Krzyżanowski
Wydawca AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków