Nie trzeba chyba nikomu wyjaśniać, jak ważne i ciekawe są muzea. Można w nich zobaczyć eksponaty, których nigdzie indziej się nie spotka. Są albo zbyt rzadkie, albo już nie występują "w przyrodzie" — już przestaliśmy ich używać, albo są cennymi pamiątkami z przeszłości. Są jednak muzea i muzea.

W Izbie Pamięci Drogownictwa w Skwierzynie znajduje się kolekcja, nietypowa nawet jak na muzeum. Można w niej zobaczyć tak niecodzienne rzeczy, jak walec konny, zbiór kamieni milowych, drogowskazy kamienne i ramienne, znaki drogowe, urządzenia drogowe (pachołki, poręcze, słupki informacyjne), sprzęt drobny roboczy, dokumentacje, sprzęt laboratoryjny i drogowy, odznaczenia, a nawet mundur dróżnika.

Co ciekawe, początek kolekcji dał w 1979 r. słup milowy, który miał formę obelisku. Odnaleziono go na poboczu remontowanej drogi i ocalono przed zniszczeniem. Cenny, jak się potem okazało, eksponat odnalazł Stanisław Brzeziński, który właśnie dzięki temu znalezisku rozbudził w sobie pasję do pozyskiwania i ratowania świadectw historii drogownictwa. To właśnie z jego inicjatywy w 1980 r. powstała Izba Pamięci Drogownictwa w Skwierzynie. Obecnie znajduje się tam ok. 350 eksponatów.

Zgromadzone w Izbie Pamięci eksponaty są dostępne dla zwiedzających we wtorki i środy od godziny 8 do 13 oraz w czwartki od godziny 8 do 11. Zwiedzanie jest bezpłatne. Izba znajduje się w Skwierzynie na terenie Obwodu Drogowego GDDKiA, przy ul. Gorzowskiej 17a.

GDDKiA informuje, że istnieje również możliwość zwiedzania w innych godzinach po wcześniejszym umówieniu się z opiekunem Izby, dostępnym pod numerem telefonu 601 965 478. Polecamy, szczególnie w wakacje.