Koła i układ jezdny

Pierwszą czynnością, o której każdy kierowca powinien pamiętać wiosną jest sezonowa wymiana opon. Pierwsze cieplejsze dni w marcu zazwyczaj skutkują kolejkami w serwisach świadczących usługi w tym zakresie. Przyjmuje się, że jednak że gdy temperatura utrzymuje się powyżej 7 stopni Celsjusza - należy zmienić opony letnie na zimowe. Nie należy jednak się zbytnio spieszyć ze zmianą, ponieważ opony zimowe będą lepiej sprawdzały się np. w przypadku przymrozków podczas porannej drogi do pracy. Zmiana opon jest też dobrą okazją do przeglądu układu hamulcowego, który jest mocno obciążany w warunkach zimowych. Należy m.in. zwrócić uwagę na to czy przewody hamulcowe nie pokryły się rdzą. Ponadto warto pójść o krok dalej i zbadać stan całego zawieszenia, m.in. amortyzatorów.

Karoseria, podwozie i wnętrze

Jednym z elementów, który może poważnie ucierpieć na zimowych warunkach nie tylko atmosferycznych, ale również np. w wyniku nadmiernego kontaktu z solą drogową jest lakier. Na przednówku dobrze poświęcić jest więcej czasu na dokładne umycie auta, które może uwidocznić uszkodzenia lakieru. Warto odpowiednio wcześnie zadbać nawet o drobne zadrapania, aby nie przekształciły się w poważniejsze skazy. W tym celu można sięgnąć po zaawansowane środki pielęgnacji, których coraz więcej na naszym rynku lub skorzystać z profesjonalnych usług.

Podczas mycia należy ponadto zwrócić szczególną uwagę na wycieraczki, które mogły się zniszczyć zimą oraz sprawdzić stan świateł. Zdarza się bowiem, że kamyki znajdujące się w piasku sypanym zimą na drogi uszkadzają nie tylko lakier, ale i osłony reflektorów. Podczas posezonowego czyszczenia samochodu pieczołowite mycie należy się nie tylko karoserii. Z odpowiednią dbałością należy umyć również podwozie, tak aby usunąć wszelkie szkodliwe zabrudzenia, jak np. osad z soli. Dopełnieniem wiosennego porządkowania auta jest gruntowne wyczyszczenie wnętrza samochodu. Z końcem opadów śniegu o wiele łatwiej utrzymać czystość i takie porządne posprzątanie auta może być widoczne jeszcze przez długi czas.

Klimatyzacja

Coraz wyższe temperatury z czasem przełożą się na coraz częstsze sięganie po klimatyzację. O ten element należy więc zadbać jeszcze przed nastaniem ciepłych dni. W szczególności należy pamiętać o okresowej wymianie filtra przeciwpyłkowego. Zaniedbanie tej czynności może skutkować nie tylko nieprzyjemnym zapachem, ale także negatywnym wpływem na nasze zdrowie, ponieważ w starym filtrze mogą pojawić się szkodliwe zarodniki grzybów.

Płyny

Po sezonie zimowym należy skontrolować i uzupełnić stan wszystkich płynów i olejów. W zależności od potrzeb można uzupełnić bądź wymienić olej silnikowy, olej w układzie wspomagania, płyn hamulcowy i płyn chłodniczy. Należy również pamiętać o zmianie płynu do spryskiwaczy z zimowego na letni. Dodatkowo, ponieważ ujemne temperatury mogą niekorzystnie wpływać na różnego rodzaju instalacje, warto po oczyszczeniu auta i uzupełnieniu płynów sprawdzić czy nie dają o sobie znać jakiekolwiek wycieki. Jeżeli pojawią się chociaż drobne nieszczelności, powinno się od razu je naprawić. Nasza wczesna interwencja może przełożyć się na oszczędność wobec poważnych napraw jakie mogą za sobą pociągnąć zaniedbania w tej kwestii.

Ubezpieczenie AC

W sezonie wiosenno-letnim auta zazwyczaj są wykorzystywane na szerszą skalę w porównaniu do okresu zimowego. Sprzyjające warunki sprawiają, że kierowcy często parkują w dość przypadkowych miejscach, zwłaszcza w czasie wycieczek i weekendowych wyjazdów. W wyniku tego rośnie ryzyko kradzieży bądź włamania do samochodu. W związku ze wzmożoną częstotliwością poruszania się jest również bardziej prawdopodobne, że dojdzie do niebezpiecznego zdarzenia na drodze.

Wiosna to więc dobry czas na analizę ofert ubezpieczycieli. Jeśli już zdecydujemy się na ubezpieczenie AC warto szczególnie przyjrzeć się warunkom polis, które mogą się różnić nie tylko w kwestiach finansowych. W Liberty Direct np. kierowcy mogą zoptymalizować ubezpieczenie AC ze względu na wiek samochodu, a także indywidualnie zadecydować o niektórych warunkach polisy takich jak np. udział własny w ewentualnej szkodzie.

Krzysztof Michałek, Kierownik ds. Ubezpieczeń Komunikacyjnych, Liberty Direct