Z nieukrywaną ulgą część zainteresowanych przyjęła specjalną uchwałę, która przewiduje konfiskatę pojazdów wykorzystywanych do porzucania odpadów. Takie przepisy wprowadziły władze miejscowości i gminy Santa Croce Camerina na Sycylii. Dotychczasowy sposób walki z nielegalnym porzucaniem śmieci — grzywna — z racji jej wysokości oraz braku natychmiastowej egzekucji nie przynosił pożądanych efektów.

Możliwe, że teraz sytuacja zmieni się o 180 stopni. Władze poszły w ślad za innymi gminami i liczą na to, że ten drastyczny środek znacznie skuteczniej będzie odstraszał tych, którzy za nic mają obowiązujące przepisy.

W myśl przyjętej uchwały możliwe będzie prewencyjne zajęcie pojazdów używanych do porzucania odpadów. Jeżeli grzywna przewidziana za to wykroczenie nie zostanie zapłacona w terminie, wtedy pojazd zostanie skonfiskowany i przydzielony lub przekazany instytucjom publicznym zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Jeden z internautów komentujących podjęcie tej decyzji stwierdził, że to już "najwyższy czas", z kolei inny zasugerował, oprócz mandatu i konfiskaty sprawcy dostawali również szczotkę oraz szufelkę i musieli sprzątać to, co porzucili.