• Hulajnogi elektryczne nie tracą na popularności, ale czy znasz dotyczące ich przepisy? Podajemy najważniejsze z nich
 • Piszemy, gdzie można się nimi poruszać i jakie trzeba mieć do tego uprawnienia
 • Przypominamy, jak je należy parkować
 • Podajemy kwoty mandatów dla prowadzących elektryczne hulajnogi

We wtorkowe majowe popołudnie dyżurny komendy policji w Świeciu otrzymał bardzo niepokojące zgłoszenie. Chodziło o 10-latka na elektrycznej hulajnodze.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo:

Do zdarzenia doszło 28 maja 2024 r. na drodze 1252C w Czaplach (powiat świecki, województwo kujawsko-pomorskie). Skierowanym na miejsce policjantom ruchu drogowego udało się ustalić przebieg sytuacji.

Przeczytaj także: W Dzień Matki miała prawie 4,5 promila. Do tego wiozła 6-letnią córkę. Konfiskata samochodu

Okazało się, że 10-letni chłopiec, kierując hulajnogą elektryczną, uderzył w nadjeżdżający z naprzeciwka samochód osobowy. Kierującego nim 42-letniego mężczyznę zbadano alkomatem. Okazało się, że był trzeźwy.

10-latka przetransportowano do szpitala. Skończyło się na ogólnych potłuczeniach. Niestety, wyszło na jaw, że chłopiec w ogóle nie posiada karty rowerowej, która uprawnia do poruszania się po drodze hulajnogą elektryczną. Tym samym sprawa trafi do sądu rodzinnego.

Przeczytaj także: Nowe zasady badań technicznych pojazdów od 1 czerwca. Co się zmieni?

W związku z tym zdarzeniem policja przypomina kluczowe przepisy dotyczące elektrycznych hulajnóg. Trzeba je znać i pamiętać.

Hulajnoga elektryczna: co mówią przepisy ruchu drogowego

Zgodnie z Ustawą prawo o ruchu drogowym, hulajnoga elektryczna to pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe.

Przeczytaj także: Z dnia na dzień Bolt i Uber podrożeją o 50 proc. Będzie problem z zamówieniami

Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić — z prędkością dopuszczalną 20 km/h.

Dodatkowo jest obowiązany korzystać z prawej strony jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku, gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów — z prędkością dopuszczalną 20 km/h.

Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów. Musi przy tym zachować następujące zasady:

 • jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego;
 • zachowanie szczególnej ostrożności;
 • ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu

Hulajnoga elektryczna: jakie trzeba mieć uprawnienia

Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane jest posiadanie tych samych uprawnień, co w przypadku kierowania rowerem, czyli karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie jest wymagany.

Poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat mogą poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania i pod opieką osoby dorosłej.

Hulajnoga elektryczna: co jest zakazane

Przepisy zabraniają:

 • kierowania hulajnogą osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu;
 • przewożenia hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i przedmiotów;
 • ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną innych pojazdów

Hulajnoga elektryczna: jak parkować

Użytkownik hulajnogi obowiązany jest do pozostawienia jej na chodniku w przeznaczonym do tego miejscu (wyznaczonym przez zarządcę drogi). W przypadku braku takiego miejsca, pozostawienie pojazdu na chodniku jest możliwe tylko przy jednoczesnym spełnieniu następujących warunków:

 • hulajnoga elektryczna będzie ustawiona jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, najbardziej oddalonej od jezdni;
 • hulajnoga elektryczna będzie ustawiona równolegle do krawędzi chodnika;
 • szerokość chodnika pozostawionego dla ruchu pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m.

Hulajnoga elektryczna może zostać usunięta z drogi na koszt właściciela, m.in. w przypadku pozostawienia jej w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu. Dyspozycję usunięcia pojazdu z drogi może wydać policjant lub strażnik gminny (miejski).

Hulajnoga elektryczna: mandaty

Prawo przewiduje kary za poruszanie się przez kierującego hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego albo przez osobę poruszającą się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch chodnikiem lub drogą dla pieszych z prędkością większą niż prędkość zbliżona do prędkości pieszego, lub za nieustępowanie pierwszeństwa pieszemu. Dodatkowo zgodnie z Kodeksem wykroczeń:

 • Za korzystanie podczas jazdy z telefonu, wymagające trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku przez kierującego pojazdem, przewidziano mandat 500 zł;
 • Przewożenie innej osoby, zwierzęcia lub ładunku będzie karane mandatem w wysokości 50 zł;
 • Za przejeżdżanie wzdłuż przejścia dla pieszych przewidziano karę w wysokości od 50 do 100 zł;
 • Za brak uprawnień do kierowania hulajnogą elektryczną przewidziano mandat od 200 do 1500 zł