Ostatni komunikat.: stan zdrowia rannych w wypadku, którzy pozostali w tamtejszych szpitalach poprawia się. Ambasador Polski w Belgradzie Maciej Szymański powiedział, że prawdopodobnie dziś ze śpiączki farmakologicznej zostaną wybudzeni dwaj najbardziej poszkodowani w wypadku chłopcy.

Kierowca, który prowadził autobus i został zatrzymany przez serbską policję nie zaprzeczył stawianym mu zarzutom. Według policji przyczyną wypadku mogła być nadmierna prędkość autokaru. Jak poinformowało polskie MSZ kierowca trafił do aresztu śledczego w Sremskiej Mitrowicy.

Drugi kierowca autobusu oraz przewodnik wycieczki, który siedział najbliżej kierowcy i był bezpośrednim świadkiem zdarzenia zostali przesłuchani w sobotę późnym wieczorem w charakterze świadków. Obaj powrócili już do kraju.

Spośród 68 osób podróżujących autokarem, śmierć poniosło sześć osób - dwóch mężczyzn, kobieta i dwoje dzieci. Ciała ofiar wypadku zostały już zidentyfikowane; przeprowadzono m.in. badania DNA.

Trzynaście nadal pozostaje w szpitalach, dziewięć z nich jest w stanie ciężkim.

46 osób, które uczestniczyły w wypadku autobusu w Serbii powróciło rządowym samolotem w sobotę rano do Polski. Przechodzą one kontrolę medyczną w Polsce, w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka i Matki w Katowicach oraz Szpitalu Wojewódzkim im. św. Barbary w Sosnowcu.

Trzy osoby z biura turystycznego organizującego wycieczkę (dwóch kierowców i przewodnik) zostało zatrzymanych do dyspozycji policji serbskiej.

Rządowy samolot wylądował w Serbii

Samolot z rodzinami osób poszkodowanych wylądował na lotnisku w Belgradzie

Jak na razie, nie ma oficjalnej listy ofiar wypadku. Władze nie chcą popełnić pomyłki - ciała sześciorga zabitych znajdujących się w prosektorium wciąż są oznaczone jako "N.N."

Tragedia na szosie w Serbii

Wylot samolotu z rodzinami ofiar poszkodowanych w wypadku w Serbii opóźnia się. Powodem opóźnienia są kłopoty z paszportami członków rodzin osób poszkodowanych.

- Chcę zadeklarować solidarność z ofiarami i ich rodzinami. Wszyscy myślimy też, jak im pomóc - mówił premier Donald Tusk na konferencji prasowej poświęconej wypadkowi polskiego autokaru w Serbii.

Jak wynika z uzyskanych informacji, w wypadku śmierć poniosło 6 osób, a 7 jest w stanie krytycznym. Wśród śmiertelnych ofiar jest trzech mężczyzn, jedna kobieta i dwoje dzieci. Wiadomość nie jest jednak jeszcze do końca potwierdzona.

Wcześniej mówiło się, że zginęły trzy (organizator wyjazdu), co najmniej pięć (według informacji serbskiej telewizji RTS, powołującej sie na policję) lub sześć osób (polski konsul). Organizator mówił początkowo nawet o 10 ofiarach. 30 lub 40 osób zostało przyjętych na oddziały szpitalne.

Do wypadku - według pierwszych informacji - doszło w pobliżu serbskiej miejscowości Subotica, ok. 50 kilometrów przed węgierską granicą. Tymczasem inne źródła podają, że miejscem katastrofy była miejscowość Indija, leżąca 20 kilometrów od Belgradu.

- Według relacji kierowców, do wypadku doszło w chwili, kiedy drugi kierowca, który nie prowadził, poprosił kierującego autokarem kolegę o wyłączenie oświetlenia wewnętrznego - powiedział szef firmy przewozowej "Moana" z Rudy Śląskiej, Józef Rzepka.

Na miejscu trwa akcja ratownicza. Wysłano do Serbii bus m. in. ze środkami medycznymi. Wyjechał także autokar, który ma przetransportować do kraju podróżnych.

Piętrowym autobusem z Rudy Śląskiej wracało z wczasów w Bułgarii ok. 70 osób, ok. 40 z nich to pracownicy kopalni "Ziemowit" w Lędzinach. - Autokar był pełny. Jechało nim 35 dzieci na kolonię.

Według informacji kierowcy przesiedli sie półtorej godziny wcześniej. Właściciel zapewnia, że autokar był sprawny.

Rodzice mieli zastrzeżenia do stanu technicznego pojazdu przed wyjazdem. Został on skontrolowany przez policję przed podróżą.

Do Serbii rząd ma wysłać samolot z rodzinami poszkodowanych.

Ambasada RP w Belgradzie

ul. Kneza Milosa 38, 11000 Beograd

Telefon: (00-381 11) 2065 301, 2065 318, 2065 322 (sekretariat)

Faks: (00-381 11) 361 75 76

E-mail: ambrpfrj@Eunet.yu

Wydział KonsularnyTelefon: (0038111) 2065 316, 2065 317, 2065 314 (sekretariat)

Faks: (00-381 11) 361 69 39

Źródło: PAP, Onet; Zdjęcie: KMP Bielsko - Biała

...................................................................................................................................................

UWAGA

prosimy o samodzielne odświeżanie strony, gdyż informacje są na bieżąco aktualizowane!