Mekanik Doktoru to turecki youtuber, którego śledzi ponad 20 tys. osób. Do tej pory na swoim kanale pokazywał głównie miniaturki samochodów, jednak jego ostatni projekt zdecydowanie może zainteresować polską widownię.

Autor wszystko wykonał samodzielnie w swoim garażu. W opisie filmu możemy przeczytać, że przywrócenie 32-letniego "malucha" do niemal fabrycznego stanu zajęło mu wiele miesięcy ciężkiej pracy. Wszystko przez uszkodzone części, które trudno było zastąpić oryginalnymi odpowiednikami. "Jestem zadowolony, że udało mi się przywrócić auto na 99 proc." — pisze youtuber.

Cały 24-minutowy film z procesu odbudowy Fiata 126p można obejrzeć na kanale mechanika:

Na Kubie Fiat 126p wciąż króluje. Był nawet Samochodem Roku

Auto produkowano w Polsce od 1973 r. do 2000 r. w Fabryce Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej i w Tychach. Tego modelu fiata wyprodukowano ponad 3 mln, z których wiele eksportowano do innych komunistycznych krajów. Dla wielu jest jednym z symboli PRL-u i samochodem, który zmotoryzował Polskę. Poprzednikiem "malucha" był kultowy fiat 500, a następcą Cinquecento.

Wciąż cieszy się ogromną popularnością na Kubie. Najstarszy klub automobilowy na wyspie "Amigos del Motor" w 2016 r. uznał "Malucha" za Samochód Roku. Na Kubę trafiło ok. 10 tys. i wciąż wiele z nich jeździ po ulicach.

Kubańskie Maluchy doczekały się jednak kilku poprawek — mechanicy na wyspie montują często mocniejsze silniki, zmieniają zawieszenie i dodają głośniki. Jak w 2016 r. podawał "Newsweek", ceny Fiata 126p na Kubie wahały się od 5 tys. do 10 tys. dol.