• Po reportażu wyemitowanym w telewizji Polsat policja tłumaczy swoje działanie związane z cofnięciem uprawnień do kierowania pojazdami
  • Według obowiązujących wówczas przepisów 23-latka miała zabrane prawo jazdy zgodnie z prawem
  • Przepis, który miał nie działać od czerwca 2018 r., w rzeczywistości stracił ważność dopiero 17 września 2022 r.
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onetu

Sytuacja stała się głośna za sprawą reportażu, który ukazał się w programie "Interwencja". 23-letnia mieszkanka Zabrza według przedstawionych informacji, była pokrzywdzona z powodu odebrania prawa jazdy na podstawie przepisów, które rzekomo nie istniały od czerwca 2018 r. Sprawa nabrała takiego rozgłosu, że nawet policja postanowiła wytłumaczyć swoje działanie. Jak się okazuje, wszystko odbyło się zgodnie z literą prawa.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Jak poinformowano, policjanci działali według obowiązujących przepisów, natomiast informacje przedstawione w programie nie mają nic wspólnego z obowiązującym stanem prawnym.

Odebrano prawo jazdy za spowodowanie wypadku drogowego

23-latka w maju 2021 r. spowodowała wypadek, wymuszając pierwszeństwo na skrzyżowaniu, przez co kierujący motorowerem doznał złamania ręki. Policja tłumaczy, że jest to przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, nie było więc mandatu, a sprawa trafiła od razu do sądu. Ten uznał, że kobieta jest winna, a wyrok uprawomocnił się 17 maja 2022 r. Informacja o prawomocnym wyroku trafiła do policji 14 czerwca, a 6 dni później Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach skierował do Prezydenta Zabrza wniosek o cofnięcie uprawnień do kierowania pojazdami. 2 września wydano decyzję o ich cofnięciu.

Kobieta w momencie wypadku miała uprawnienia krócej niż 2 lata, co czyniło ją młodym kierowcą. Według przepisów obowiązujących do 16 września 2022 r. za popełnienie takiego czynu odbiera się uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Policja przy okazji informuje, że przepis, który miał rzekomo nie istnieje, bo miał wygasnąć w 2018 r., w rzeczywistości stracił moc z dniem 17 września 2022 r., czyli po wydaniu decyzji o cofnięciu uprawnień. Ponadto obecnie obowiązujące przepisy także nakładają na policję obowiązek występowania z wnioskiem o cofnięcie uprawnień m.in. w przypadku spowodowania wypadku drogowego.

Wszystko było zgodne z prawem

Takie przepisy mają charakter normy prawnej, która bezwzględnie wiąże komendanta do złożenia wniosku o cofnięcie uprawnień. Katowicka policja musiała więc po otrzymaniu prawomocnego wyroku wystąpić do Prezydenta Zabrza o zabranie prawa jazdy.

Policja podtrzymuje swoje zdanie, że uprawnienia zostały cofnięte zgodnie z prawem, na podstawie art. 140 ust. 1 pkt 3a lit. a Prawa o ruchu drogowym.