Organizatorzy kampanii, policja oraz ITS, przypominają kierowcom, jak ważne jest sprawne, odpowiednio ustawione oświetlenie pojazdu, które ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo na drodze. Niewyregulowane lub niesprawne światła w samochodach to niestety bardzo częsty widok na polskich drogach. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez Instytut Transportu Samochodowego, z których wynika, że ponad 90 proc. pojazdów ma niedokładnie ustawione reflektory, a więcej niż połowa z nich nie jest w stanie zapewnić minimum niezbędnego oświetlenia.

Policja ostrzega, że jeśli w trakcie kontroli zostanie wykazane, że pojazd ma oświetlenie w złym stanie technicznym lub nieprawidłowo ustawione, co zagraża innym użytkownikom drogi, to funkcjonariusze nie dopuszczą go do dalszej jazdy. W takim przypadku może zostać zatrzymany dowód rejestracyjny, a kierowca może otrzymać mandat w wysokości nawet 500 zł. Ważne też, by pamiętać, aby nie oślepiać innych kierowców niepotrzebnie włączonymi światłami przeciwmgielnymi.

Kontrola i ustawienie świateł za darmo

Wzorem lat ubiegłych, w ramach kampanii kierowcy mogą bezpłatnie sprawdzać oświetlenie swoich samochodów w ponad 200 stacjach kontroli pojazdów na terenie całego kraju, funkcjonujących pod patronatem ITS-u oraz zrzeszonych w Polskiej Izbie Stacji Kontroli Pojazdów (w Warszawie dodatkowo na stacji Instytutu Transportu Samochodowego oraz Przemysłowego Instytutu Motoryzacji).

„Dni otwarte” na stacjach będą się odbywać w soboty: 24 listopada oraz 1, 8 i 15 grudnia. Wykaz wszystkich punktów umożliwiających bezpłatne badania można znaleźć na stronie: http://yanosik.pl/dobre-swiatla/ lub poprzez aplikację Yanosik.

Kontrola ustawienia świateł Foto: Piotr Czypionka / Auto Świat
Kontrola ustawienia świateł

Ponadto policjanci ruchu drogowego będą prowadzili działania kontrolno-prewencyjne, podczas których zwrócą szczególną uwagę na światła pojazdu. W okresie jesienno-zimowym, gdy widoczność jest utrudniona nawet w ciągu dnia, prawidłowe oświetlenie nabiera szczególnego znaczenia.

Organizatorzy kampanii „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo” radzą:

  • Lampy powinny być sprawne i czyste. To ważne szczególnie jeśli pada deszcz lub śnieg. Dbaj o czystość lamp tak samo, jak o czystość szyby.
  • Wymieniaj żarówki parami. Nie montuj nielegalnych zamienników żarówek halogenowych. Oślepiają one innych kierowców i dają złudne poczucie „mocnych” świateł.
  • Pamiętaj o poziomowaniu świateł. Dodatkowe obciążenie auta powoduje oślepianie innych kierowców. Jeśli twój samochód nie ma samopoziomowania świateł, korzystaj z ręcznej funkcji ustawiania wysokości świateł.
  • Fabryczne oświetlenie. Zadbaj o prawidłowy stan fabrycznego oświetlenia. Czyste lampy w dobrym stanie technicznym są wystarczające.
  • Dodatkowe oświetlenie musi spełniać rygorystyczne wymogi. Pamiętaj źle zamontowane i pozbawione homologacji oświetlenie nie zwiększy twojego bezpieczeństwa.