Według badań palenie papierosów zabija w Polsce ok. 67 tys. osób rocznie. Posłanka Sowińska alarmuje, że tzw. palacze bierni są tak samo zagrożeni, jak czynni. Obie grupy mają taką samą skłonność do zapalenia płuc, nieżytu oskrzeli, anginy, zapalenia zatok, zapalenia ucha środkowego, czy wreszcie obturacyjnego zapalenia oskrzeli i astmy oskrzelowej, a w późniejszym okresie życia: raka płuc, trzustki, jamy ustnej, przełyku i krtani, a także nadciśnienia tętniczego i choroby niedokrwiennej serca.

Niestety, szczególnie narażone na ubytek zdrowia spowodowany dymem tytoniowym są dzieci i młodzież.

„Palenie papierosów przez dorosłych w małych przestrzeniach takich jak windy, czy samochód ma bezpośredni wpływ na osoby przebywające z nimi w tym obszarze. Nie mając gdzie uciec, zmuszone są wdychać dym.”– ostrzega posłanka i jednocześnie apeluje o zmianę przepisów.

Posłanka pyta Ministra Zdrowia

Parlamentarzystka zwróciła się do Ministra Zdrowia z następującymi pytaniami.

1. Czy zostaną wprowadzone nowelizacje w ustawie Prawo o ruchu drogowym, zwracające uwagę na konieczność zakazu używania wyrobów tytoniowych, w tym papierosów elektronicznych dla wszystkich kierowców, gdy w pojeździe są dzieci do 18. roku życia?

2. Czy w najbliższym czasie planowana jest kampania społeczna zwracająca uwagę na niebezpieczeństwo biernego jak i aktywnego palenia papierosów?

Jak przypomina Anita Sowińska, kilka państw (Wielka Brytania, Kanada, Włochy, Australia, czy Francja) wprowadziło już kary pieniężne w sytuacji, gdy dorosły pali wyroby tytoniowe w samochodzie w obecności dziecka. Najwyższe kary obowiązują aktualnie w w Grecji, gdzie za palenie w samochodzie, w którym jednocześnie przewożone jest dziecko do 12. roku życia, można otrzymać mandat w wysokości do 1500 euro.

Posłanka zauważa, że choć w polskich przepisach zawarto przepis mówiący o zakazie palenia w aucie, to jest w nich sporo wyłączeń. Art. Art. 63. ust. 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym stanowi: „Kierującemu pojazdem silnikowym, który przewozi osobę, zabrania się palenia tytoniu lub spożywania pokarmów w czasie jazdy. Nie dotyczy to kierującego samochodem ciężarowym, który przewozi osobę w kabinie kierowcy, a także kierującego samochodem osobowym, z wyjątkiem taksówki”.