Wyjątkowy Nissan GT-R/C powstał z okazji europejskiej premiery gry „Gran Turismo Sport” oraz 20. rocznicy uczestnictwa Nissana w tej serii gier wyścigowych. W tym przypadku do zabawy również potrzebny jest kontroler do konsoli, ale ponad 500-konny samochód i tor Silverstone są już jak najbardziej prawdziwe!

Nissan GT-R/C - gdzie jest kierowca?

Model GT-R/C, zbudowany przez firmę JLB Design Ltd., jest wyposażony w cztery roboty obsługujące kierownicę, skrzynię biegów, hamulce i przepustnicę. Sześć komputerów zamontowanych w bagażniku aktualizuje i kontroluje parametry nawet 100 razy na sekundę. Położenie kierownicy jest mierzone z dokładnością 1:65 000.

Standardowy kontroler łączy się z mikrokomputerem, który interpretuje sygnały z joysticka i przycisków i następnie przesyła je do pokładowych systemów pojazdu. Zasięg łączności bezprzewodowej wynosi jeden kilometr. Jann sterował sportowym Nissanem z kabiny helikoptera, który leciał na niskim pułapie nad torem.

Nissan GT-R/C bez kierowcy w kabinie pokonał okrążenie Silvertsone ze średnią prędkością wynoszącą 122 km/h, maksymalnie rozpędzając się do 211 km/h. Średnia prędkość uzyskiwana przez kierowców na liczącym 2,6 km brytyjskim torze wynosi ok.134 km/h. W razie problemów technicznych auto wyposażono w dwa dodatkowe systemy bezpieczeństwa uruchamiające hamulce i wyłączające silnik.

W 2018 roku Nissan GT-R/C będzie prezentowany w szkołach w Wielkiej Brytanii w ramach promocji przedmiotów matematyczno-przyrodniczych.