W poniedziałek wieczorem (12 września) na ulicy Wojska Polskiego w Zielonej Górze doszło do zderzenia kierującej hulajnogą z pieszą, która zamierzała przejść przez drogę dla rowerów. Piesza w efekcie upadła i uderzyła głową o asfalt, co doprowadziło do złamania kości. Poszkodowana z obrażeniami głowy została przewieziona do szpitala. Całe zajście zostało uznane przez policję za wypadek drogowy, sprawa zostanie przekazana do sądu.

Zderzenie kierującej hulajnogą z pieszą

Po tej sytuacji policja po raz kolejny przypomniała o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego, zachowywaniu na drodze rozwagi, a także dostosowywaniu prędkości. Szczególną ostrożność należy zachować w rejonach przejść dla pieszych. Piesi oczywiście też muszą upewniać się, czy bezpiecznie mogą przejść na drugą stronę.

Na stronie policji znalazło się kilka punktów, przypominających o odpowiednim zachowaniu na drodze podczas kierowania hulajnogą:

  • limit prędkości na ścieżce lub jezdni (jeżeli dozwolone jest poruszanie hulajnóg na niej, czyli brak jest ścieżki dla rowerów, a wszystkim innym pojazdom na jezdni wolno jechać z prędkością maksymalną 30 kilometrów na godzinę) to 20 kilometrów na godzinę;
  • zabrania się korzystania z hulajnogi przez więcej niż jedną osobę;
  • podczas jazdy tym pojazdem nie wolno używać telefonu komórkowego, czy też przewozić zwierząt i bagaży;
  • jazda pod wpływem alkoholu jest zakazana;
  • hulajnogą nie można przejeżdżać przez przejście dla pieszych, na którym nie ma wyznaczonego przejazdu dla rowerów;
  • podczas jazdy po chodniku kierujący hulajnogą musi jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, a także ustępować pierwszeństwa pieszym i nie utrudniać im poruszania się.
Zderzenie kierującej hulajnogą z pieszą Foto: Policja.pl
Zderzenie kierującej hulajnogą z pieszą