Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym przewiduje zakaz przewożenia dzieci do lat 3 pojazdami niewyposażonymi w pasy bezpieczeństwa oraz przewożenia dzieci poniżej 150 cm wzrostu na przednim siedzeniu bez fotelika bezpieczeństwa.

Następuje też zniesienie granicy wieku 12 lat dla obowiązku przewożenia dzieci w fotelikach (lub innych urządzeniach zapewniających bezpieczeństwo). Pozostawiano natomiast ogólny wymóg przewożenia dzieci poniżej 150 cm wzrostu w foteliku zapewniającym bezpieczną jazdę. Z tym wyjątkiem, że dopuszczalne jest przewożenie - bez fotelika - dziecka mającego co najmniej 135 cm wzrostu, ale na tylnym siedzeniu i zapiętego pasami bezpieczeństwa.

Możliwe jest również przewożenie trzeciego dziecka w wieku co najmniej 3 lat w pasach bezpieczeństwa – bez fotelika – na tylnym siedzeniu pojazdu, gdy dwoje dzieci znajduje się w fotelikach (na tylnym siedzeniu) i nie ma możliwości zainstalowania tam trzeciego fotelika, ze względu na ograniczoną szerokość pojazdu.

Jak wynika z danych Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, 88 proc. dzieci jest przewożonych w Polsce w fotelikach samochodowych lub przy użyciu innych zabezpieczeń. W porównaniu do badań z 2008 r. poziom ich stosowania wzrósł o ok. 4 proc.

Za przewożenie dzieci bez fotelika grozi mandat w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych.

Krok w dobrą stronę

Niestety wciąż wielu kierowców przewozi swoje pociechy bez odpowiednich zabezpieczeń. Często zdarza się też, że dzieci owszem, siedzą w fotelikach, ale... nie są przypięte pasami! Czy wprowadzane zmiany poprawią bezpieczeństwo dzieci? Na pewno są krokiem we właściwą stronę. Wszystko zależeć będzie jednak od samych rodziców oraz od konsekwencji ze strony stróżów prawa. Bo na nic zdadzą się najsroższe nawet kary, kiedy nad kierowcami nie będzie wisieć widmo ich nieuchronności.