Policja apeluje też do pieszych, odwiedzających groby bliskich, by korzystali z chodników, a w przypadku ich braku - z pobocza. - Pamiętajmy o obowiązku używania elementów odblaskowych. Przed wejściem na jezdnię zachowajmy szczególną ostrożność i przechodźmy tylko w miejscach do tego wyznaczonych.

Już w dniu poprzedzającym Święto Zmarłych tj. 31 października obowiązywał będzie zakaz poruszania się dla pojazdów powyżej 12 ton (nie dotyczy to autobusów) w godz. 18:00 do 22:00 oraz w dniu 1 listopada od godz. 8:00 do godz. 22:00.

Każdego roku przed 1 listopada Policja apeluje o ostrożność, ponieważ w tym właśnie czasie częściej niż zwykle dochodzi do kradzieży na cmentarzach, w środkach komunikacji publicznej (miejskiej, kolejowej) oraz włamań do domów i mieszkań.

Jadąc na cmentarz, nie zabierajmy, o ile to możliwe, większych kwot pieniędzy, biżuterii oraz innych wartościowych przedmiotów. Pamiętajmy również, by podczas porządkowania grobów nie zostawiać, nawet na chwilę, torebki lub saszetki na pomniku czy ławce. Parkując samochód przed cmentarzem również nie zostawiajmy w nim w widocznym miejscu wartościowych przedmiotów lub dokumentów. Starajmy się parkować na strzeżonych lub dozorowanych parkingach, w miejscach oświetlonych i często uczęszczanych. Wysiadając, sprawdźmy czy drzwi i okna w samochodzie są zamknięte.

Wybierając się na cmentarz z dziećmi lub osobami starszymi cierpiącymi na zaburzenia pamięci, pilnujmy, by zbytnio się nie oddalały, pamiętajmy, że w tłumie łatwo się zagubić. W takim przypadku pomoże umieszczona w ubraniu kartka z numerem telefonu do rodziny zagubionej osoby. W trakcie płacenia za zakupy, nie pokazujmy, ile pieniędzy mamy przy sobie.

Jeżeli planujemy wyjazd, zadbajmy o odpowiednie zabezpieczenie mieszkania czy domu. Wychodząc z domu sprawdźmy, czy wszystkie okna i drzwi są zamknięte. Możemy również poprosić zaufanego sąsiada, by zwrócił uwagę na nasz dom czy mieszkanie, wyjmował zostawione w drzwiach ulotki, a w razie zauważenia czegoś niepokojącego, natychmiast nas powiadomił.

W okresie Wszystkich Świętych na ulicach oraz w rejonie cmentarzy pojawią się dodatkowe patrole policyjne, które będą służyć pomocą.

Źródło: KGP