Po raz czwarty polska policja realizuje projekt, który ma pomóc zwiększyć bezpieczeństwo ruchu drogowego. Tegoroczna edycja nosi nazwę "Wypadki drogowe ze skutkiem śmiertelnym – Wakacje 2022" i tak jak w poprzednich latach ma formę mapy Polski, na której publikowane są informacje o liczbie wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym oraz najważniejszymi danymi dotyczącymi zdarzeń (lokalizacja, ogólna informacja dot. liczby ofiar, rodzaj uczestnika ruchu drogowego, rodzaj zdarzenia).

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Na publikowanej w okresie wakacji mapie, dostępnej na stronie policja.pl, w mediach społecznościowych oraz na stronach administrowanych przez jednostki policji, zaznaczane są wypadki, do których doszło w ciągu ostatniej doby, a także publikowana jest informacja o liczbie ofiar śmiertelnych od początku wakacji. Jak wynika z danych udostępnionych przez policję, od zakończenia roku szkolnego 2021/2022 na polskich drogach zginęło już 12 osób.

Jak informuje w swoim komunikacie policja, "aktualizacja mapy, w tym wizualizacja, ma na celu zwrócenie uwagi na skalę tragedii, do jakich dochodzi na polskich drogach, skłonić do refleksji użytkowników dróg, jak również zachęcić media do dyskusji na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego". M.in. dlatego też mapa będzie również wyświetlana na ponad 20 tys. ekranach w 553 miastach Polski, np. przy głównych ciągach komunikacyjnych, dworcach, stacjach paliw i centrach handlowych.