• Futurystyczne coupé czerpiące z tradycji paryskiej marki, która znikła z rynku prawie 60 lat temu
  • 6-litrowy silnik V8 idzie pod prąd współczesnym trendom ekologii
  • Niejasne prawa do marki mogą uniemożliwić odrodzenie marki

Facel Vega była w przeszłości producentem luksusowych, piekielnie drogich samochodów sportowych. Paryska firma wytwarzała w latach 1954-64 porywająco zaprojektowane coupé. Teraz marka ma się odrodzić pod hasłem: „Introducing Le Grand Luxe Sportif”. Prezentowany na instagramowym profilu marki concept car Facel V wygląda obiecująco – luksusowe coupé w stylu retro utrzymane we francuskiej estetyce. Niestety, samochód, pod którego maskę trafić ma V8 o mocy 558 KM, istnieje na razie tylko w wirtualnej rzeczywistości.

Stylistyka Facela V nawiązuje przede wszystkim do modelu Facel Vega HK 500 z roku 1958. Przód zdominowany jest przez dużą prawie kwadratową osłonę chłodnicy z wyrazistą kratą grilla i dwiema parami świateł, umieszczonych jedne nad drugimi. W nowej interpretacji okrągłe halogeny zastąpione zostały wąskimi LED-ami. Obie pary poziomych listew to cytat z oryginału. Dach w kształcie kopuły, płynnie przechodzący w szyby przednią i tylną są również zainspirowane HK 500, podobnie jak delikatnie zaznaczone „płetwy” z tyłu z wąskimi lampami.

Rezultat przypomina trochę hybrydowego sportowca Polestara 1, projekt wygląda jednak na samodzielny i całkiem udany – elementy retro zostały umiejętnie wplecione w nowoczesne nadwozie.

Informacje techniczne są nadzwyczaj skąpe. Protoplasta z 1958 roku napędzany był silnikiem V8 Chryslera o pojemności 5,8 l i mocy do 360 KM. W nawiązaniu do tej tradycji nowy Facel V miałby mieć 6,0-litrowe V8 w dwóch wersjach mocy: 517 KM (maksymalny moment obrotowy 610 Nm) lub 558 KM (685 Nm). Wiadomo jeszcze, że coupé miałoby mieć hamulce karbonowo-ceramiczne. Więcej szczegółów potencjalny producent nie podaje.

Facel Vega – do kogo należą prawa do marki?

Jakie są realne szanse, że Facel V powstanie, pozostaje niejasne. Profil instagramowy wygląda bardziej jak strona modowa lub lifesylowa. Na stronie facelvegaparis.com można było do niedawna znaleźć konfigurator Facela V, za pomocą którego nie dało się jednak niczego skonfigurować. W tej chwili na tej stronie nie ma właściwie niczego oprócz ładnych obrazków Paryża i linka do profilu instagramowego. Nie bardzo wiadomo, kto stoi za tym projektem ani czy ma w ogóle prawo do marki Facel Vega. Pytanie o to, zadane na instagramie pozostaje dotychczas bez odpowiedzi.

Wiele wskazuje na to, że projekt pozostanie w wirtualnej rzeczywistości, tak jak to się stało w pierwszym podejściu do wskrzeszenia marki Facel Vega w 2012 roku. Gdyby jednak samochód miał się pojawić w realu, to na seryjną produkcję można by liczyć nie wcześniej niż w 2024 roku – w sam raz na 70-lecie francuskiej marki Facel Vega.