• Superłódź nawiązuje pod względem stylistyki, ekskluzywności i osiągów do sportowych modeli samochodów
  • Lamborghini to nie jedyna marka ze świata motoryzacji współtworząca luksusowe jachty motorowe
  • Cena odpowiadająca wyjątkowości jachtu i elitarności marki z Sant'Agata Bolognese

Liczba 63 w nazwie Tecnomar for Lamborghini 63 jest czymś więcej niż tylko oznaczeniem długości jachtu (63 stopy to ok. 19,2 m). W 1963 roku Ferruccio Lamborghini założył firmę produkującą sportowe samochody. Do 63 sztuk zostanie ograniczona seria luksusowych jachtów.

W maju bieżącego roku Automobili Lamborghini i The Italian Sea Group oficjalnie ogłosiły partnerstwo, ale prace nad jachtem rozpoczęły się wcześniej – od studiów stylistycznych tworzonych przez Tecnomar we współpracy z Lamborghini Centro Stile. Projekt Tecnomar for Lamborghini 63 inspirowany jest supersportowym modelem włoskiej marki – Sián FKP 37 – z napędem hybrydowym.

Jacht zamiast superauta? Lepiej jedno i drugie

„Gdybym miał sobie wyobrazić Lamborghini na wodzie, to byłaby moja wizja” – stwierdził Stefano Domenicali, szef Automobili Lamborghini. Tecnomar for Lamborghini 63 wygląda rzeczywiście jak superauto. Charakterystyczne detale stylistyczne – ostre załamania z motywem litery Y, sześciokątne kształty – na dziobie, burtach i rufie są nie do pomylenia, a jakby tego jeszcze było mało jacht nosi logo Lamborghini. Płynne linie łodzi nawiązują do zaprojektowanych przez Marcello Gandiniego kultowych modeli z lat 60. i 70. XX wieku – Miura i Countach. Jacht ma inspirowany roadsterami Lambo hardtop, chroniący przez słońcem i wiatrem.

Tecnomar for Lamborghini 63 napędzany jest dwoma silnikami V12 MAN-a o mocy 2000 KM, które pozwalają mu osiągnąć szybkość 60 węzłów, co w przeliczeniu daje ok. 111 km/h. Dzięki zastosowaniu do budowy włókien węglowych masa 63-stopowego jachtu to zaledwie 24 tony. Materiały i kolory, a nawet takie elementy jak przyciski start-stop uruchamiające silniki są dokładnym odwzorowaniem samochodów włoskiej marki.

Firmy samochodowe kochają morze

W przeszłości Lamborghini współpracowało już z producentem jachtów, słynną Rivą, dostarczając jej silników do Aquaramy. Także inni producenci drogich samochodów jak Bugatti, Mercedes, Aston Martin czy Lexus przyczynili się do stworzenia superjachtów. W 2016 roku Fisker wraz z włoskim specjalistą od budowy łodzi, firmą Benetti, zaprezentowali koncept 50-metrowego jachtu, wycenianego na 37 mln dolarów. Przy nim szacowana cena Tecnomar for Lamborghini 63 wynosząca 3 mln euro wydaje się okazyjna. Pływające Lambo trafią do nabywców w 2021 roku.