Darmowe mapy do nawigacji Volkswagena? Jak najbardziej. O ile użytkujecie najnowsze zestawy fabrycznej nawigacji Discover Media oraz Discover Pro. I wcale nie trzeba kupować nowego samochodu, by skorzystać z korzystnej oferty. Nowy pakiet 5 lat bezpłatnych aktualizacji dotyczy wszystkich klientów VW. Także tych, którzy kupili swoje samochody wcześniej.

Czy oferta darmowych map to nowość w VW? Wcale nie! VW jeszcze do niedawna oferował bezpłatne aktualizacje przez 3 lata. Wraz z nową aktualizacją dostępne będą dłużej. Ale by z nich skorzystać trzeba skorzystać z kilku warunków. Jeśli chcemy mieć aktualizacje za darmo, to musimy ją przeprowadzić sami. Wówczas przyda się znajomość języków obcych jak i dobre łącze internetowe. Niestety VW specjalnie nie wysilił się, by ułatwić aktualizacje osobom, które słabo znają języki obce. Firma odsyła zainteresowanych do macierzystej niemieckiej strony tylko po to, by przekserować klientów do specjalnej strony przygotowanej przez dostawcę map: firmę Here. Here przynajmniej zadbało o przetłumaczenie strony na kilka języków. Niestety wśród nich wciąż nie ma języka polskiego.

Nawigacja VW Discover Pro
Nawigacja VW Discover Pro

Mapy trzeba pobrać samodzielnie do pamięci komputera. Przyda się dobre łącze internetowe, gdyż pakiet danych zajmuje sporo miejsca. Mapa Europy do zestawu Discover Pro zajmuje aż 17 GB i jest podzielona na 18 części. W przypadku tańszego zestawu Discover Media trzeba pobrać 6 plików (lub jeden pełny pakiet), które po rozpakowaniu programem 7zip zajmują 5,6 GB. Całość trzeba skopiować na oryginalną kartę pamięci VW i umieścić w nawigacji.

VW zapewnia, że pakiet map będzie dostępny przez 5 lat bez opłat w przypadku wszystkich klientów. Także tych, którzy wybiorą system w przyszłości, kiedy pojawi się już jego następca. Niemniej, wiele wskazuje na to, że koncern VW ma duże szanse na spopularyzowanie swoich nawigacji. Obecnie bowiem można je zamówić do takich modeli jak Polo, Golf, Golf Sportsvan, Golf Variant oraz Passat sedan i Variant. Co ważne poza kilkoma wyjątkami sprzęt jest przystępny cenowo. Najmniej zapłacą nabywcy nowego Passata. Wybierając radio Discover Media w specjalnym pakiecie trzeba będzie dopłacić 1840 zł. Niewiele, zważywszy na to, że cena zestawu nawigacyjnego zamawianego zamiast pakietu wynosi 3980 zł. Co ciekawe, za to samo radio trzeba zapłacić w Golfie od 2170 zł do 4680 zł. Zależnie od wersji wyposażenia samochodu. W Polo zaś od 2830 zł do 4050 zł.

Discover Pro: wyznaczanie tras alternatywnych Foto: Auto Świat
Discover Pro: wyznaczanie tras alternatywnych

Jeszcze drożej jest w przypadku bardziej zaawansowanego modelu Discover Pro. W Polo póki co jest niedostępny. W Golfie zaś trzeba zapłacić od 6120 zł do 8500 zł. W przypadku Passata od 3200 zł do 7180 zł. Sporo.