Nowe aktualizacje jakie pojawiły się na początku kwietnia są zupełnie odmiennie. O ile AutoMapa wprowadza nowe mapy (pojawiają się 6 razy w roku) z bogatszą bazą adresową i odświeżoną siecią dróg o tyle Garmin wzbogacił swoją aplikację do sprzętu Apple o zupełnie nowe funkcjonalności. A dokładniej?

Zacznijmy od AutoMapyNajnowszy tegoroczny pakiet map Polski i Europy oznaczono symbolem 1302. Zawiera zatem dane zbierane dla AutoMapy przez rodzimego dostawcę Geosystems jak i plan Europy, który dostarcza Navteq. Co ważne dane są dostępne dla użytkowników programów na różne systemy operacyjne: Windows CE, iOS i Android. W przypadku iOS aktualizacja pojawia się dopiero po zakończeniu certyfikacji w AppStore. W wersji dla Windows CE mapy można pobrać bezpośrednio ze strony producenta. A w Android z opcji aktualizacji bezpośrednio w samej aplikacji.

Nowa mapa zawiera plany 44 państw Europy a także odświeżony plan naszego kraju. Dodano ostatnio oddane odcinki dróg:- objazd Sulechowa- obwodnica Kęt- węzeł drogowy na autostradzie A1 na północ od Torunia- nowy tunel w centrum Katowic- ulica Nowolazurowa w WarszawiePonadto w mapie uwzględniono zmiany w organizacji ruchu dla centrum Kielc, Piotrkowa Trybunalskiego i Częstochowy. Sieć dróg wojewódzkich w województwie warmiński mazurskim została zaś uzupełniona o nowy pikieta a w województwie podkarpackim o aktualizację ograniczeń prędkości. W ramach systemu Livedrive dodano również odcinki dróg w końcowej fazie budowy, by je odblokować w chwili oddania do ruchu.

Garmin dla iPhone i iPadAmerykański Garmin zajął się aktualizacją oprogramowania Navigon dla sprzętu Apple. A co ma wspólnego Garmin z Navigonem? Od czasu stopniowego wycofywania się marki Navigon z rynku tradycyjnych nawigacji samochodowych, firmę przejął Garmin i zachował dobrze znany znak firmowy.

Najświeższa edycja dla iOS zawiera kilka ciekawych funkcjonalności. Jedną z nich jest szybki dostęp do informacji z Wikipedii. Mijając ciekawe miejsce w trakcie podróży na mapie może pojawić ikonka Wikipedii. Wystarczy na nią kliknąć, by uzyskać dostęp do informacji o wybranym miejscu czy lokalizacji. Wtyczka została także dostosowana do funkcji wyszukiwania, więc prócz podstawowej informacji o danym miejscu można jeszcze dodatkowo przeszukiwać zasoby encyklopedii.

Kolejną funkcjonalnością jest udoskonalona integracja z serwisami społecznościowymi Foursquare i Glympse. Pierwszy z nich służy do dzielenia się z użytkownikami informacjami o lokalizacjach i zameldowaniu w miejscu docelowym. Drugi umożliwia udostępnianie swojej lokalizacji gronu znajomych. Mogą śledzić naszą trasę (przez kilka minut lub maksymalnie przez 4 godziny) i otrzymywać powiadomienia poprzez SMS lub e-mail. Do podglądu wystarczy przeglądarka internetowa. Nie trzeba instalować żadnej specjalnej aplikacji.

Wraz z aktualizacją obniżono ceny aplikacji i usług. Program z mapami Europy staniał do 69,99 euro (dotychczas niemal 90 euro). Pakiety kwartalnych aktualizacji map FreshMaps można kupić za niecałe 20 euro (poprzednio niemal 30 euro) a opcję informacji o ruchu drogowym Traffic Live: 12,99 euro (dotychczas niemal 20 euro).