Sprzęt Alpine nigdy nie należał do najtańszych. Konkurencja za porównywalny wyposażeniem sprzęt żądała zwykle mniej. Zwykle jednak firmie wybaczano wyższe ceny, gdyż pod względem jakości wykonania i brzmienia to Alpine wyznaczał punkt odniesienia. Teraz ma szansę lepiej rywalizować z konkurencją. Po raz pierwszy Alpine zaoferował nową stację multimedialną 2 DIN w cenie poniżej 2000 zł: za 1999 zł. Tyle samo kosztuje nowy Clarion VZ402E.

Nowa stacja multimedialna jest wyposażona w ekran 6’1 cala WVGA sterowany dotykowo. W sprzęt wbudowano odtwarzacz DVD i wejście USB. Stację dostosowano do odtwarzania plików DivX, MP3, WMA i AAC. Póki co próżno liczyć na inne formaty takie chociażby jak MKV, RMVB czy FLAC. Za to można bez obaw podłączyć sprzęt Apple (iPhone, iPod), by odtwarzać nie tylko muzykę. W przypadku kompatybilnych modeli iPoda można również odtwarzać filmy.

W standardzie jest zestaw głośnomówiący Bluetooth firmy Parrot o rozszerzonej funkcjonalności. Można zatem pobrać książkę telefoniczną, odtwarzać muzykę z telefonu, szybko parować telefon bez potrzeby wpisywania kodu (SSP) a także obsługiwać połączenia oczekujące. Co ważne, zestaw umożliwia wyświetlanie siły sygnału sieci i szybkie wybieranie z pamięci 5 zaprogramowanych numerów. Mikrofon jest instalowany oddzielnie (wersja przewodowa). Co ważne, sprzęt można aktualizować w przypadku pojawiania się nowych modeli telefonów.

W ramach opcji: tuner telewizji DVB-T a także kamera cofania.