Informacje dla kierowców poprzez cyfrowe radio? W Polsce wciąż w fazie eksperymentalnej a w Niemczech już działa na terenie całego kraju. Jako usługa V-Traffic Premium DAB dostępna dla użytkowników radioodbiorników cyfrowych w standardzie DAB+ a także przenośnych nawigacji samochodowych PND z cyfrowym tunerem. I to od razu w dwóch wersjach: Traffic Alerts (TEC) i Traffic Flow Information (TFP). Uruchomiła je firma Media Mobile (operator pierwszego w Polsce systemu TMC).

Czym się różnią obie wersje? Pierwsza z nich to pakiet informacji o zdarzeniach takich jak wypadki, roboty drogowe a także wynikające z nich objazdy. Druga zaś to zestaw informacji o prędkościach jazdy i zagęszczeniu ruchu drogowego na drogach krajowych (obecnie obejmuje zasięgiem 190 000 km dróg w Niemczech).

Co daje przejście na technologię cyfrową DAB+? W porównaniu z dotychczasowym systemem TMC nadawanym poprzez radio FM zyskuje się na pojemności: czterysta razy większej. Co to oznacza? Możliwość przesłania znacznie większej ilości informacji niż obecnie. I co ważne, znacznie dokładniejszych: zawierających więcej danych. Obecnie już emitowanych jest o 20% więcej komunikatów z poprawioną dokładnością lokalizacji: do 100 metrów. A będzie ich więcej.

Kolejne dane dostarczy TomTom. Mediamobile podpisał z TomTom umowę na dostarczanie informacji o ruchu drogowym odświeżanym na bieżąco. Do danych zbieranych przez Mediamobile dołączą zatem informacje przekazywane przez kierowców, którzy korzystają z nawigacji TomTom z systemem Live a także z telefonów i tabletów z zainstalowanym oprogramowaniem holenderskiej firmy.

Czyżby konsolidacja usług? Z pewnością skorzystają na tym kierowcy. Połączenie kilku systemów informacji drogowych w jeden to więcej przydatnych informacji. Czy podobnie będzie w Polsce?