Aplikacja, dzięki której możesz odczytać dane samochodu poprzez moduł Bluetooth wpinany do OBD? To już było. Ale Izzy Drive to nie tylko diagnostyka. To także połączenie kilku praktycznych funkcji: wideo rejestratora GPS a także komunikatora dla kierowców. Wszystko w jednym programie. W jednym smartfonie. Rozpoczęliśmy test aplikacji przeznaczonej dla użytkowników smartfonów i tabletów z Android.

Za darmo czy kupujesz?

By korzystać z Izzy Drive trzeba trochę zainwestować. Potrzebny jest moduł Bluetooth wpinany do gniazda OBD2 w samochodzie. Ile kosztuje? Izzy Drive oferuje go za 79 zł. Ponadto pełna funkcjonalność aplikacji jest dostępna tylko w płatnej wersji: 19 zł. I jeszcze roczny abonament (49 zł) za portal online na którym można przechowywać nagrane filmy i zarejestrowane trasy oraz dane samochodu. W sumie niemal 150 zł. Nie chcesz tyle płacić? Jest też odpowiednio uproszczona wersja bezpłatna.

Podłącz moduł Bluetooth do OBD 2

Zainstalowałeś aplikację ze sklepu Google Play? To jeszcze podłącz moduł OBD 2. Teoretycznie proste, ale niektórzy producenci samochodów nie lubią dzielić się informacjami na temat lokalizacji gniazda. Jak już znajdziesz gniazdo to sparowanie modułu z telefonem jest banalnie proste jak łączenie z zestawem słuchawkowym. Możesz zacząć korzystać z aplikacji. Wprowadź dane swojego samochodu (marka, model, silnik) i gotowe.

Odczytaj parametry samochodu

Podstawowy ekran to efektowne zegary samochodu: rzeczywista prędkość, obroty, chwilowe i średnie spalanie (l/h gdy stoisz a l/km gdy jedziesz) oraz obciążenie silnika i poziom przepustnicy. Póki co nie ma możliwości wyboru innych parametrów (jak w nawigacjach Garmina). Pozostałe dane możesz zaś sprawdzić w formie sporej tabeli: to już kolejne menu. Dla dociekliwych. Równie interesująca jest funkcja wideo rejestratora. Smartfon czy tablet wykorzystasz do nagrywania przejazdu (od jego jakości zależy jak dobre będą filmy). A to oznacza, że sprzęt najlepiej umieścić w centralnym miejscu, by obiektyw objął drogę razem z poboczem z obu stron. Filmy zapisywane są w pętli. Nie zrujnujesz przy tym pamięci: zapis odbywa się przez 3 minuty (domyślnie, ale można zwiększyć) a producent obiecuje, że aplikacja nie zapełni wolnego miejsca w 100%. I co ważne: jest funkcja filmu alarmowego. Ostatnie 10 sekund wskazanego filmu jest automatycznie wysyłane na serwer.

Jak Yanosik?

Izzy Drive ma służyć także do ostrzegania kierowców. Jak aplikacje takie jak np. AutoRadar, iCoyote, SpeedAlarm czy Yanosik. Zawiera bazę fotoradarów i kamer drogowych z całej Europy: przyda się zatem do ostrzegania. A ponadto w trakcie jazdy możesz zgłaszać napotkane fotoradary (tradycyjne i powiązane z sygnalizacją świetlną), kontrole radarowe, korki, wypadki i utrudnione warunki na drogach. W trakcie pierwszych jazd Izzy Drive sumiennie ostrzegał o fotoradarach. Skuteczność pozostałych zagrożeń będzie ściśle powiązana z aktywnością użytkowników. I jakością weryfikacji. Ale na ocenę ostrzegania trzeba będzie poczekać, aż Izzy Drive zbuduje wystarczającą społeczność użytkowników. Jeśli to się nie uda, funkcja komunikatora może być czysto symboliczna.

Gdzie jest tanie paliwo?

W Izzy Drive sprawdzisz też lokalizacje najbliższych stacji paliw oraz ceny. W chwili testu (zanim jeszcze aplikacja pojawiła się w sklepie Google Play) aktualizacja cen miała miejsce z dwu tygodniowym wyprzedzeniem. Nie liczyliśmy zatem na to, że będą bardzo dokładne. Niemniej jedno warto docenić. Wybranie jednej ze stacji wiąże się z automatycznym włączeniem nawigacji Google i wyznaczeniem trasy. Na co dzień: bardzo wygodne rozwiązanie.

Izzy Drive: warto?

Czy IzzyDrive nam się podoba? Tak. Zamierzamy jednak trochę pojeździć, by upewnić się, czy nie zmienimy zdania. I przyjrzeć się jak twórcy aplikacji zbudują społeczność. Jednym z argumentów jest rozwiązanie dla kierowców, którzy muszą rozliczać jazdę i generować dokumenty zgodne z wytycznymi Urzędu Skarbowego. A to akurat dla wielu może mieć istotne znaczenie. Wręcz bardzo istotne.

To nam się podoba

- wiele funkcji w jednej aplikacji

- bezproblemowa komunikacja z modułem

- wygodna obsługa

- kluczowe parametry z OBD2 w głównym menu

- statystyki z ostatniej przejechanej pracy

- stabilna praca aplikacji w testowym telefonie

- komunikator dla kierowców

- możliwość raportowania przejazdów i tworzenie dokumentów

- wyszukiwanie najbliższych stacji paliw wraz z cenami

To nam się nie podoba

- brak możliwości wyboru parametrów w głównym menu

- brak kategorii ostrzegania przed ITD ograniczy grono użytkowników

- ostrzeganie o utrudnieniach (dopóki nie będzie dużej społeczności)

- brak spolszczenia opisu parametrów przy „zegarach”

- brak możliwości przejrzenia śladu GPS w aplikacji

- na razie ograniczenie do platformy Android

- brak przewijania filmu odtwarzanego w aplikacji