Jeśli zamierzamy powoli i systematycznie rozbudowywać nagłośnienie, trzeba starannie wybierać sprzęt. Zwykle inwestuje się w dobry radioodtwarzacz dostosowany do podłączenia wzmacniacza wielokanałowego. Najczęściej wybierany jest wzmacniacz czterokanałowy, do którego podłącza się wszystkie głośniki. Taki system zapewnia bardzo wysoką jakość dźwięku. Niemniej warto pomyśleć o inwestycjach w samochód. Zwykle dobry sprzęt oznacza wyższe wymagania i np. fabryczne miejsca montażowe na głośniki nie wystarczą. A to oznacza wizytę w warsztacie car audio i np. wygłuszenie drzwi.

Jak skompletować dobry system car audio? Foto: Auto Świat
Jak skompletować dobry system car audio?

Jeżeli chcemy mieć lepszy dźwięk, czekają nas większe wydatki. Szczególnie dotyczy to zestawu klasy high end. Limit kosztów właściwie nie istnieje. Wbrew pozorom nietrudno przekroczyć sumę 100 tys. złotych, czyli tyle, ile kosztuje dobre auto klasy średniej. Nowoczesne zestawy dla najbardziej wymagających to obecnie sprzęt epoki cyfrowej. Odchodzi się już od klasycznych rozwiązań, czyli tradycyjnych pasywnych zwrotnic do głośników.

Zamiast nich stosuje się zaawansowaną elektronikę, np. procesory o ogromnych możliwościach obliczeniowych, które umożliwiają bardzo precyzyjne dostrojenie sygnału, tak by do głośnika dotarło tylko odpowiednio wyselekcjonowane pasmo częstotliwości. System klasy high end oznacza także ogromne wyzwania instalatorskie. By wykorzystać możliwości drogich i zaawansowanych urządzeń, trzeba zainwestować w dużo lepsze akcesoria, materiały i perfekcyjne spasowanie. A to oznacza długi i wysoki rachunek.

Największy wybór radioodtwarzaczy w najniższych cenach - sprawdź teraz!

Rozsądne wybieranie poszczególnych elementów zestawu nagłaśniającego pozwoli nie tylko na zaoszczędzenie gotówki, lecz także ułatwi jego modyfikacje. Nie ma bowiem co ukrywać, że apetyt rośnie w miarę jedzenia. To powiedzenie w przypadku maniaków car audio ma sens. Dlaczego? Odpowiedź jest oczywista: prawdziwy audiofil nigdy nie będzie w 100 proc. zadowolony z osiągniętego efektu.

Budowa zestawu car audio dla wymagających

Radio - dobrze by było, żeby radioodtwarzacz miał co najmniej dwie pary wyjść RCA. Ponadto przyda się rozbudowana korekcja sterowania subwooferem.

Największy wybór radioodtwarzaczy w najniższych cenach - sprawdź teraz!

Głośniki - za dwudrożny zestaw wyższej klasy trzeba zapłacić powyżej 400 zł. Łatwo odczuć różnicę w porównaniu z tańszymi produktami. Zwykle zyskuje się na czystości oraz klarowności tonów średnich i wysokich. Większe możliwości głośnika przekładają się na efektywniejsze tony niskie. Żeby wykorzystać możliwości droższych głośników, warto zainwestować w przygotowanie miejsc montażowych. Mogą się przydać pierścienie mocujące i wygłuszenie drzwi.

Największy wybór głośników samochodowych w najniższych cenach - sprawdź teraz!

Jak skompletować dobry system car audio? Foto: Auto Świat
Jak skompletować dobry system car audio?

Subwoofer - lepsze modele poznamy po mocniejszej skrzyni, a także głośniku wyższej klasy. Zazwyczaj wyposażony jest w solidny gumowy resor, wzmocnioną membranę, masywniejszy odlewany kosz i lepszą cewkę. To przekłada się na mocniejsze i czystsze granie. Miłośnikom brzmienia wyższej jakości polecamy zamontować skrzynię zamkniętą. Cena powyżej 500 zł.

Wzmacniacz - czterokanałowy model wyższej jakości kosztuje powyżej 600 zł. Zdarza się jednak, że w ramach promocji lub wyprzedaży można trafić na mocno przecenioną, ale dobrą konstrukcję. W technice wzmacniaczy niewiele się zmienia, więc kupno nowego modelu starszej generacji nie jest obarczone ryzykiem. Dobry sprzęt powinien być wyposażony w płynnie regulowane filtry dolno- i górnoprzepustowe.

Największy wybór wzmacniaczy samochodowych w najniższych cenach - sprawdź teraz!

O tym warto pamiętać - warto zastanowić się nad wygłuszeniem drzwi i montażem pierścieni dystansowych dla głośników. Nie oszczędzajmy także na okablowaniu. Jeśli radio nie jest wyposażone w wygodną regulację subwoofera, polecamy wzmacniacze z przewodowym sterowaniem poziomem basu. Jako zestaw głośnomówiący doradzamy model z oddzielnym wyświetlaczem i własnym głośnikiem. Podłączenie zestawu Bluetooth do instalacji ze wzmacniaczem spowoduje obniżenie jakości dźwięku muzyki.

Zestaw car audio klasy high end

Radio - wydatek nawet kilku tysięcy złotych. W grę wchodzą topowe modele japońskich firm. Bez wątpienia pierwsza liga jednostek sterujących dla najbardziej wymagających to: Alpine INE-W920R (sprawdź cenę), Pioneer DEH-X8800BT (sprawdź cenę), Pioneer AVH-Z710 0DAB (sprawdź cenę). Najbardziej zaawansowane możliwości oferuje Alpine, które jest najdroższą propozycją. Alternatywą może być Sony RSX-GS9 (sprawdź cenę)

Głośniki - w najdroższych systemach rzadko stosuje się dwudrożne komplety głośników. Zamiast nich instalatorzy montują komplety trójdrożne. Ich montaż oznacza duże wymagania. Głośniki (prócz basowego) powinny być umieszczone blisko siebie, by uniknąć nienaturalnego przetwarzania średnich tonów. Ze względu na zastosowane materiały i rozwiązania komplety trójdrożne są znacznie droższe od przyzwoitych modeli dwudrożnych. Ceny mogą dojść nawet do kliku tysięcy złotych. Największy wybór głośników samochodowych z wyższej półki w najniższych cenach - sprawdź teraz!

Jak skompletować dobry system car audio? Foto: Auto Świat
Jak skompletować dobry system car audio?

Wzmacniacz - tej kategorii trudno o limity wydatków. Najlepsze modele (np. Audison Thesis) to już małe dzieła sztuki, których ceny sięgają ponad 20 tys. zł! Wzmacniacze samochodowe dla wymagających: największy wybór w najniższych cenach - sprawdź teraz!

Subwoofer - rzadko zdarza się, by właściciel zaawansowanego systemu wybierał głośnik niskotonowy w zwykłej skrzyni. Najczęściej wbudowuje się go tak, by był jak najlepiej zintegrowany z wnętrzem samochodu. Głośniki niskotonowe do każdego samochodu: największy wybór w najniższych cenach - sprawdź teraz!

Opcje - w przypadku miłośników cyfrowego sterowania niezbędną pozycją na liście dodatkowych zakupów jest procesor dźwięku. Alternatywne rozwiązanie dla miłośników kina samochodowego: zamiast klasycznego radia z CD i dodatkowego odtwarzacza DVD można wybrać stację multimedialną - największy wybór stacji multimedialnych w najniższych cenach - sprawdź teraz!