Funkcja rozszerzonej rzeczywistości w nawigacji Mercedesa Klasy A
Funkcja rozszerzonej rzeczywistości w nawigacji Mercedesa Klasy A
  • Ekran nawigacji z funkcją rozszerzonej rzeczywistości: oto opcja jaka pojawi się w nowym Mercedesie Klasy A
  • Za rozwiązania nawigacyjne w Mercedesie Klasy A odpowiada Here, czyli współtwórca zapomnianej już nawigacji Nokia Maps.
  • W Mercedesie pojawi się po raz pierwszy nawigacji wykorzystująca obraz z przedniej kamery samochodu.

Czym się można chwalić w przypadku nowego modelu samochodu? W przypadku Mercedesa oznacza to przede wszystkim różne technologie łączności i systemy multimedialne. Znamienne, że silniki, zawieszenie czy inne rozwiązania mechaniczne zepchnięto na drugi plan.

Jednym z powodów do dumy jest system nawigacji opracowany wspólnie z Here. Obecność Here nie powinna nikogo dziwić. W końcu Mercedes jest jednym z udziałowców firmy, która jest spadkobiercą dawnych spółek o wymownych nazwach Navtech i Navteq.

Tak wygląda funkcja Nokia City Lens, czyli późniejsze Here Explore
Tak wygląda funkcja Nokia City Lens, czyli późniejsze Here Explore

Nową nawigację wyposażono w opcjonalną funkcję o tajemniczej nazwie „rozszerzona rzeczywistość”. To nic innego jak rozwinięcie dawnej technologii Nokia City Lens (Live View), którą z czasem przemianowano na Here Explore. Innymi słowy to połączenie obrazu z kamery video z danymi pochodzącymi z nawigacji.

W trakcie jazdy będzie można wyświetlić na ekranie obraz z przedniej kamery. Na wyświetlaczu pojawią się jednocześnie informacje nawigacyjne takie jak strzałki czy numeracja budynków. Dzięki temu łatwiej będzie znaleźć właściwe miejsce oraz np. niewielką lokalną uliczkę poprowadzoną pomiędzy zabudowaniami.