Trzeba przywyknąć do tego, że kolejne funkcje w samochodach zyskują coraz bardziej wymyślne nazwy. Oto najświeższy przykład z Mini: nowy asystent mobilności osobistej. Czyli? Za ciekawą nazwą kryje się kolejny etap integracji smartfonu z samochodem. Dla najbardziej wrażliwych – następny krok w stronę inwigilacji i pozbycia się resztek prywatności. Dla miłośników nowych technologii – całkiem praktyczny pakiet ułatwiający planowanie czasu i podróżowanie samochodem.

Mini Connected czyli integracja smartfona z samochodem
Mini Connected czyli integracja smartfona z samochodem

Na początek Apple: iPod touch, iPad i iPhone

Nowa, bezpłatna aplikacja będzie dostępna od 3.11.2016 (przynajmniej ma być, gdyż w chwili przygotowywania materiału jeszcze nie była) tylko w App Store, co oznacza, że skorzystają z niej użytkownicy iPhone, odtwarzaczy iPod Touch oraz tabletów iPad. Wersja dla systemu Android jest zaplanowana. BMW jednak nie zdradza daty publikacji. O odmianie dla Windows czy BlackBerry można zapomnieć.

Planowanie osobistej mobilności

Śródtytuł pochodzi z materiału prasowego. Na szczęście nie trzeba doktoratu, by dowiedzieć się na czym polega planowanie osobistej mobilności. Oznacza po prostu dostęp aplikacji do naszego kalendarza spotkań, bieżącej lokalizacji, informacji o korkach oraz danych pojazdu (m.in. stanu paliwa). Dostęp jest potrzebny, by program mógł zaplanować nasz czas w możliwie najbardziej racjonalny sposób. Innymi słowy sprawdzi, kiedy trzeba wyruszyć, by nie spóźnić się na spotkanie.. To nie wszystko. Aplikacja przypomni o potrzebie wyruszenia w podróż. Co więcej: po wejściu do samochodu skomunikuje się z pokładową nawigacją, by automatycznie rozpocząć prowadzenie do celu. Innymi słowy – ręczne programowanie nawigacji kierowca ma z głowy.

Mini Connected - zrzuty z aplikacji
Mini Connected - zrzuty z aplikacji

Uczenie się nawyków kierowcy

Jedną z ciekawych funkcji jest rozpoznawanie miejsc, które dość często i regularnie odwiedza kierowca Mini. Zwykle jest to poranna jazda do pracy i popołudniowy powrót do domu. Równie dobrze może to być podróż na trening, posiłek czy codzienna dostawa towaru. Aplikacja zapamięta określone lokalizacje i sama poinformuje o możliwych utrudnieniach. To bardzo praktyczne udogodnienie, którą znają od kilku lat m.in. użytkownicy nawigacji Here w telefonach z Windows Phone 8.

Twórcom aplikacji można pogratulować wyobraźni. W ramach planowania tras pomyślano nawet o czymś tak oczywistym jak przerwa na tankowanie. Jeśli paliwa w zbiorniku nie starczy na dojazd do wybranego miejsca (kontrola możliwa na bieżąco wraz z szacunkowym zasięgiem), to wówczas podczas wyznaczania trasy zostanie również doliczony czas postoju na wybranej stacji.

Czy Mini Connected to prawdziwa innowacja?

Nie. Podobną funkcjonalność (planowanie tras i przypominanie o spotkaniu) oferują m.in. takie firmy jak Kia czy Hyundai na rynku amerykańskim. Synchronizacja aplikacji z kalendarzem jest standardem u różnych producentów i to nie tylko z segmentu premium. Możliwość zdalnego programowania nawigacji i przesyłania celów jest znana od lat i stanowi część funkcjonalności popularnych map Google (m.in. Audi, Mercedes, Nissan, Toyota, Volvo).