Dobrze znamy przypadki, gdy podczas niewielkiej mgły kierowcy włączają w swoim pojeździe tylne światło przeciwmgielne. Są przekonani, że włączając ten rodzaj oświetlenia robią dobrze bo są lepiej widoczni i pomagają w ten sposób innym kierowcom. Jest jednak na odwrót – zamiast pomagać utrudniają!

Co mam na myśli, wiedzą doskonale kierowcy, którzy za takim pojazdami są zmuszeni jechać kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt kilometrów. Kolejny przypadek: jadący przed nami pojazd ma włączone światła do jazdy dziennej, a to oznacza, że nie ma z tyłu oświetlenia i tym samym w takich warunkach jest niemal niewidoczny. A co z tymi kierowcami, którzy jeżdżą na świtała przecimgielnych przednich w warunkach dobrej widoczności?

Kiedy używać świateł przeciwmgielnych z przodu?

Kodeks mówi:

„W czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, kierujący jest obowiązany włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie. ” W przepisie tym nie ma ani słowa o światłach do jazdy dziennej, co oznacza, że we wspomnianych warunkach nie można ich używać!

Kodeks mówi:

„Na drodze krętej, oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi, kierujący pojazdem może używać przednich świateł przeciwmgłowych od zmierzchu do świtu, również w warunkach normalnej przejrzystości powietrza”.

Foto: ACZ / Auto Świat
Przednie światła przeciwmgielne można używać w warunkach dobrej przejrzystości powietrza, ale tylko na drogach krętych!

Wniosek 1: Jadąc wiec we mgle włączamy światła mijania lub przeciwmgielne przednie – celowo w kodeksie pojawia się „lub” bo światła przeciwmgielne przednie nie są obowiązkowym wyposażeniem pojazdu.

A co przepisy mówią o używaniu świtałe do jazdy dziennej?

„W czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania, kierujący pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej.”

Foto: ACZ / Auto Świat
We mgle nie jeździmy na światła do jazdy dziennej!

Wniosek 2: we mgle nie można używać świateł do jazdy dziennej i trzeba wówczas włączyć światla mijania lub przeciwmgielne przednie.

Foto: ACZ / Auto Świat
Włącz światła tylne we mgle, gdy widoczność spadnie poniżej 50m!

Kiedy używać świateł przeciwmgielnych z tyłu?

Kodeks mówi:

„Kierującym pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła.”

Wniosek 3: świtała przeciwmgielne tylne włączamy tylko przy naprawdę dużej mgle, kiedy podczas jazdy ledwo widzimy światła pojazdu poprzedzającego. W innym wypadku światła te należy wyłączyć, bo będziemy innych oślepiać i stawrzać dodatkowe zagrożenie.