• Nowa nawigacja będzie działać w trybie hybrydowym - po połączeniu z internetem oraz, gdy brakuje łączności z siecią
  • Nowa generacja nawigacji TomTom pojawi się w wielu samochodach grupy Stellantis
  • Wraz z nowym rozwiązaniem dla producentów aut pojawiły się także przenośne urządzenia nawigacyjne TomTom z mapami aktualizowanymi nawet raz w tygodniu

Pora na nawigację w chmurze - TomTom pochwalił się projektem "TomTom Navigation for Automotive". To zupełnie nowa nawigacja przeznaczona dla producentów aut jako fabryczne wyposażenie. W porównaniu z tym, co było do tej pory, oprogramowanie można dość swobodnie dostosowywać do preferencji danej marki, dzięki czemu TomTom będzie wyglądać zupełnie inaczej w samochodach różnych firm. Na tym jednak nie koniec.

Nawigacja nie tylko online - będzie hybrydowa

Nawigacja w chmurze oznacza jedno – trasa będzie opracowywana, dzięki połączeniu z internetem, czyli na tej samej zasadzie jak w przypadku popularnych aplikacji jak Google Maps czy NaviExpert. W przypadku jednak, gdy zabraknie łączności z siecią, za wyznaczenie trasy odpowiadać będzie urządzenie w samochodzie, bazując na mapach zapisanych w pamięci sprzętu. Te zaś będą aktualizowane w dość szczególny sposób. Nawigacja będzie odświeżać przede wszystkim mapy tych regionów, do których najczęściej podróżujemy.

TomTom połączy się nie tylko z chmurą, ale nawet z czujnikami samochodu. Dzięki temu na ekranie zobaczymy dane z układów wspomagających kierowcę oraz informacje o tankowaniu czy ładowaniu auta. Szczególnie to ostatnie wydaje się warte uwagi, gdyż nawigacja szacując trasę uwzględni także punkty ładowania. Czas ładowania zostanie także uwzględniony podczas obliczania szacowanej godziny przyjazdu do miejsca docelowego. Planując zatem wakacyjną trasę nad morze czy w góry, dowiemy się o której dojedziemy na miejsce i ile czasu zajmie nam ładowanie.

Nawigacja dla aut elektrycznych, czyli jak daleko dojadę na prądzie?

Prawdziwą gratką dla miłośników elektromobilności będzie mapa szacowanego zasięgu auta elektrycznego. TomTom uwzględni jednak nie tylko dane z komputera pokładowego samochodu, ale nawet informacje o utrudnieniach drogowych i przybliżonym zużyciu energii podczas jazdy w korku czy objazdu. Zadbano także o efektowną grafikę mapy z wyznaczonymi granicami, do których możemy dotrzeć bez potrzeby doładowania.

Mapa zasięgu samochodu w nowej nawigacji TomTom Automotive Foto: TomTom / TomTom
Mapa zasięgu samochodu w nowej nawigacji TomTom Automotive

Otwartą kwestią pozostaje jedno - gdzie zobaczymy nową nawigację TomTom? Na pierwszym filmie pokazano samochody grupy Stellantis, więc na liście nie powinno zabraknąć: Alfy Romeo, Citroena, DS, Fiata, Jeepa, Maserati, Opla czy Peugeota. Wiele wskazuje jednak na to, że TomTom na tym nie poprzestanie. Na liście potencjalnych klientów można wskazać jeszcze: BMW, Hyundaia, Kię, Mercedesa czy Toyotę. Pod znakiem zapytania stoi natomiast dalsza współpraca z Renault, które niedawno ogłosiło partnerstwo z Google i ich sztandarowym Google Maps. Być może w wybranych autach pojawią się inne produkty podobne do tych, które znajdziemy w sklepach.

Przenośna nawigacja w nowej formie

Okazuje się, że przenośna nawigacja samochodowa wciąż ma się dobrze. TomTom wierzy, że tradycyjne urządzenia wciąż mają przyszłość i prezentuje nowy sprzęt z rodziny Discover. TomTom GO Discover wyróżnia się sporym, bo aż 7-calowym ekranem (jest także dostępna wersja 6-calowa i 5-calowa), co z pewnością docenią kierowcy większych samochodów, takich jak spore SUV-y, busy, kampery oraz ciężarówki i autobusy.

Nowy sprzęt wyróżnia się nie tylko mocniejszym procesorem i większą pamięcią oraz znacznie szybszym i płynniejszym działaniem niż starsze modele. TomTom obiecuje także przełom w kwestii aktualizacji map. Mapy będą odświeżanie co najmniej raz w tygodniu dzięki połączeniu z WiFi. Firma zapewnia, że sam proces pobierania i instalacji nowych map będzie nawet trzykrotnie szybszy niż do tej pory.

Nawigacja przenośna także łączy się z internetem

Podobnie jak w innych przenośnych urządzeniach będzie można skorzystać z funkcjonalności online. Wystarczy tylko połączyć telefon poprzez Bluetooth z urządzeniem GO Discover, by otrzymywać aktualne informacje o ruchu drogowym, punktach ładowania samochodów elektrycznych, dane o cenach paliw czy nawet dostępności parkingów. Pakiet usług online wliczony w cenę urządzenia dostępny jest przez pierwszy rok użytkowania. Po jego upływie aktywacja usługa będzie możliwa po dokonaniu płatnej subskrypcji.

Znane są już ceny nowych modeli. TomTom wycenił swój sprzęt na 1199 zł (odmiana z ekranem 6”) i 1349 zł (wersja 7”). Za model z najmniejszym ekranem zapłacimy zaś 999 zł.