Wystarczy tylko raz zostawić na targach w Chinach swoją wizytówkę, by regularnie otrzymywać propozycje handlowe. Wprawdzie nie zamierzamy sprowadzać chińskiego sprzętu do Polski, ale chętnie poznamy najnowsze propozycje azjatyckich konstruktorów. A, że Chińczycy w nadziei na biznes wysyłają oferty wszystkim, więc jest dobra okazja by poznać przed premierą nowy sprzęt samochodowy.

Jedną z najświeższych propozycji jaką znalazłem w skrzynce pocztowej to sprzęt w rozmiarze 2DIN z tajemniczym oznaczeniem MP3 MP5. O ile MP3 jest powszechnie znane o tyle MP5 już nie. I z pewnością nie jest to skrót od MPEG-5, gdyż takiego standardu nie ma. Nie jest to również pistolet maszynowy MP5 niemieckiej firmy Heckler und Koch. Bardziej to przypomina chwyt marketingowy, by złapać klienta na „ lepszą wersję MP3”. Prawdopodobnie w radiu będzie można korzystać z prostych gier (producent nie podaje jaki system operacyjny jest zainstalowany w urządzeniu). I tyle.

Nowe radio występuje w dwóch wersjach: tradycyjnej z odtwarzaczem płyt CD i czytnikiem kart oraz multimedialnej bez mechanizmu odtwarzacza CD ale za to z wbudowanym twardym dyskiem o pojemności 4GB. Producent chwali się, że sprzęt przyda się do odtwarzania filmów RMVB, DivX, MP4 a także plików audio MP3. Teoretycznie istnieje możliwość odtwarzania plików o jakości HD. Pytanie tylko czy ma to sens przy zastosowaniu niewielkiego ekranu? Jedyny użytek mogą mieć pasażerowie, jeśli dla nich zostanie podłączony znacznie większy monitor.

Danych technicznych: niewiele. Chińczycy zwykle nie są wylewni w temacie szczegółowych informacji. Cen nowego sprzętu także nie znam i nie próbuję spekulować ile może kosztować po doliczeniu wszystkich kosztów (transport, gwarancja, marża).