Na radioodtwarzacz (w rozmiarze 1 DIN) z wbudowanym zestawem głośnomówiącym Bluetooth trzeba było długo czekać w Peiyingu. Firma jednak w końcu zdecydowała się na radio samochodowe w praktycznej wersji i udostępniła pierwsze informacje nt. nowego sprzętu. W Polsce jeszcze wprawdzie niedostępny, ale pojawi się w sprzedaży w tym roku.

Koniec z płytami CDTo już nieuchronne. Peiying powoli wycofuje się z odtwarzaczy płyt CD. Nowe radio PY-9398 nie zawiera odtwarzacza płyt i wiele wskazuje na to, że większość kolejnych nowości także będzie bez mechanizmu CD. Co w zamian? Trzeba będzie zgrać muzykę na pendrive USB, kartę pamięci lub przenośny odtwarzacz. Teoretycznie przynajmniej można jeszcze użyć przenośnego odtwarzacza CD (kto jeszcze pamięta odtwarzacze typu discman?) i skorzystać z gniazda wejściowego AUX. Zapewne jednak mało kto zdecyduje się na wymienione rozwiązanie.

Co można odtworzyć?Zasadne pytanie. Do jakiej postaci zgrać muzykę? Peiying deklaruje kompatybilność z MP3, WMA i WAV. Muzykę można odtwarzać z kart pamięci i USB. Peiying nie podaje zaleceń dotyczących pojemności nośników. Niemniej sprzęt rozpoznaje karty SDHC, więc przynajmniej do 32 GB nie powinno być problemów.

Muzykę można odtwarzać również w telefonie. Wbudowany zestaw głośnomówiący jest dostosowany do profilu A2DP, czyli strumieniowej transmisji muzyki z telefonu czy tabletu. Co ważne, poprzez panel radioodtwarzacza można także sterować odtwarzaniem muzyki w sprzęcie mobilnym.

Zestaw głośnomówiący: podstawowyWbudowany zestaw zawiera tylko podstawowe funkcje. Można zatem odbierać i odrzucać połączenia. W przypadku nawiązywania połączeń do dyspozycji jest książka telefoniczna. Niestety jej pojemność jest ograniczona do 10 wpisów. Zapis numerów odbywa się w pętli. Jeśli pamięć jest pełna to wówczas każdy nowo dopisany numer oznacza wykasowanie ostatniej pozycji na liście.

Wzmacniacz wbudowany czy zewnętrzny?To co kiedyś wymagało słonej dopłaty obecnie jest już standardem. O co chodzi? O wyjścia do podłączenia oddzielnego wzmacniacza mocy. Peiying PY-9398 zawiera dwie pary RCA oraz osobne pojedyncze gniazdo RCA do subwoofera. Tym samym zamiast korzystać z końcówki mocy wbudowanej w radio (moc 4x40W) można podłączyć oddzielny wzmacniacz lub wzmacniacze. Niemniej w regulacji audio nie ma oddzielnego sterowania głośnością dla wyjścia subwoofera, więc przyda się wzmacniacz z tradycyjnym przewodowym sterowaniem.

Ile i dlaczego tak drogo?W przypadku Peiyinga nie ma mowy o drożyźnie. Cena katalogowa nowego radia wynosi 209,99 zł. To i tak niedużo. Niemniej nie trudno się spodziewać, że cena sprzętu w sklepach internetowych i na aukcjach może spaść poniżej 200 zł.