Chcesz nagrywać przebieg podróży samochodem? Teoretycznie żaden problem. Wybór wideorejestratorów samochodowych jest ogromny. Podobnie jak rozpiętość cen. Najtańsze kamery kupisz już poniżej 200 zł. Najdroższe za niemal 2000 zł!

Każdą z nich przymocujesz do szyby, podłączysz do zasilania (gniazdo 12 V) i możesz ruszać w podróż. A czy na każdej nagrasz dobry film? W teście sprawdziliśmy pięć tanich kamer samochodowych.

Kamera to niejedyny wydatek!

Teoretycznie każda z kamer jest gotowa do pracy od razu po wyjęciu z pudełka. Wystarczy ją przymocować do szyby (w tanich na szczęście są przyzwoite uchwyty z przyssawką) i podłączyć do gniazda zapalniczki, by łatwo uruchomić sprzęt. Uruchomić, ale nie nagrywać. Wszyscy prócz Peiyinga poskąpili na noś- niku: karcie pamięci standardu SDHC.

To dziwi, gdyż ceny nośników wyraźnie spadły. Obecnie bez trudu kupimy pojemną kartę 16 GB klasy 10 dobrej marki za ok. 25 zł.

Jaka cena, taka jakość?

Kupując tanią kamerę, nie musisz się obawiać, że się rozpadnie zaraz po wyjęciu z pudełka. Urządzenia są przyzwoicie wykonane, więc teoretycznie powinny posłużyć długo. O ile sam nie uszkodzisz sprzętu. Najbardziej narażone na usterki są marne systemy mocowania. O ile przyssawki są dobrej jakości, o tyle plastikowe mocowania są bardzo podatne na uszkodzenie. Kwestią czasu jest ich zepsucie się podczas zakładania lub zdejmowania kamery.

A to może oznaczać spory problem z dokupieniem akcesoriów. Pod tym względem najlepiej wypada SmartGPS, do którego bez trudu dokupisz uniwersalny uchwyt (taki jak z popularnych nawigacji samochodowych).

W pozostałych przypadkach nie będzie już tak łatwo. Najmniej problemów będzie w przypadku uszkodzenia zasilacza. Łatwo go wówczas zastąpić uniwersalnym modelem z USB: byle tylko utrzymać te same parametry zasilania (12 V, 500 mA do 1 A zależnie od urządzenia).

Dobre filmy? Słabe!

Niestety, cena jest odzwierciedleniem jakości nagrań. Nie licz na filmy o doskonałej ostrości, bogactwie barw i szczegółów. Jakość jest ledwie satysfakcjonująca. Wystarczy do zarejestrowania np. wykroczenia, ale z odczytaniem numeru z tablicy może być już problem (niekiedy nawet trudno odczytać treść tablic reklamowych przy drodze).

W ciągu dnia jeszcze masz szanse, w nocy jednak maleją one niemal do zera.  Osobną kwestią jest rozdzielczość kamer. Pod tym względem największym rozczarowaniem testu jest Manta. W testowym egzemplarzu nie ma możliwości zmiany rozdzielczości (wg instrukcji obsługi powinno być to możliwe), co przekłada się na marną ocenę za jakość filmów.

Manta MM334 cena od 234 zł

Foto: ACZ / Auto Świat

Duża, solidnie wykonana kamera z pomysłowym uchwytem i najszerszym kątem widzenia w teście. Niestety, instrukcja obsługi nijak ma się do możliwości kamery: brakuje opcji zmiany rozdzielczości nagrań, dlatego ich jakość jest niska, co znacząco obniżyło ocenę kamery Manty.

Plusy - Wygodne zdejmowanie i zakładanie, łatwa obsługa, dodatkowa kamera, kąt widzenia.

Minusy - Niska jakość nagrań w nocy i w ciągu dnia, brak możliwości zmiany rozdzielczości, sprzęt nie jest dostosowany do robienia zdjęć, odczyt filmów tylko przez program dołączony do kamery.

Ocena: Mierny

Opticam A4 cena od 189 zł

Foto: ACZ / Auto Świat

Dobrze wykonana kamera, która lepiej nagrywa w nocy (niewielka ilość szumów) niż w ciągu dnia. Jakość nagrań w ciągu dnia jest mizerna: trudno odczytać nawet duże tablice drogowe. Ale przynajmniej kąt widzenia kamery jest wystarczający do nagrywania przejazdów.

Plusy - Dobra jakość wykonania, satysfakcjonująca jakość nagrań w nocy, wygodna obsługa, relatywnie duży kąt widzenia obiektywu

Minusy - Niska jakość nagrań. w ciągu dnia, utrudnione zakładanie i zdejmowanie kamery z uchwytu, zdjęcia przeciętnej jakości (trudno odczytać napisy z tablic drogowych).

Ocena: Dostateczny

Blaupunkt BP 1.0 HD Cena od 199 zł

Foto: ACZ / Auto Świat

Mała, poręczna kamera, która zajmuje niewiele miejsca na szybie. Kąt widzenia jest wystarczający. Jakość nagrań w ciągu dnia: tylko satysfakcjonująca. Tryb nocny wypada wyraźnie gorzej, szczególnie z fioletowym podświetleniem, które odbija się w przedniej szybie.

Plusy - Kompaktowe wymiary, wygodna obsługa, czytelny wyświetlacz, dobra jakość wykonania, szeroki kąt widzenia.

Minusy - Niska jakość nagrań w nocy, nocne podświetlenie odbija się w szybie, przeciętna jakość filmów w ciągu dnia, zdjęcia też przeciętnej jakości, utrudnione zdejmowanie.

Ocena: Dobry

Peiying PY0010 Cena od 219 zł

Foto: ACZ / Auto Świat

Bardzo porządnie wykonane urządzenie o kompaktowych rozmiarach i dobrym kącie widzenia. W ciągu dnia nagrywa nieco rozmazane filmy (niska ostrość), co utrudnia odczyt tablic rejestracyjnych. W nocy niczym nie różni się od kamer Blaupunkt BP 1.0 czy Opticam A4.

Plusy - Satysfakcjonująca jakość nagrań w dzień, niewielkie rozmiary, wygodna obsługa, dość szeroki kąt widzenia, karta pamięci w zestawie.

Minusy - Zdjęcia o słabej ostrości, niska jakość nagrań podczas nocnej jazdy drogami bez oświetlenia, niewygodne zakładanie i zdejmowanie kamery z uchwytu do szyby.

Ocena: Dobry

SmartGPS DVR-500 Cena od 219 zł

Foto: ACZ / Auto Świat

Pomysłowa kamera z płynnie regulowaną pozycją obiektywu. Jako jedyna jest dostosowana do tradycyjnych kart SD (a nie microSD). Pod względem jakości nagrań rozczarowuje: problemy z ostrością występują w ciągu dnia i podczas jazdy w nocy.

Plusy - Płynna regulacja położenia obiektywu, możliwość złożenia ekranu, wygodna obsługa, kamera przystosowana do kart SD i microSD z adapterem.

Minusy - Problemy z ostrością nagrań i zdjęć w ciągu dnia i w nocy, niska jakość nagrań w dzień i w nocy, zdjęcia niskiej jakości, niewielki kąt widzenia.

Ocena: Dostateczny

Podsumowanie

Tania kamera to dobra kamera? Niekoniecznie. Możesz nią zarejestrować istotne zdarzenie. Nie oczekuj jednak wysokiej jakości nagrań i miej na uwadze, że nie zawsze odczytasz dane z tablicy rejestracyjnej. W przypadku nocnej jazdy jest to możliwe tylko wtedy, gdy jedziesz blisko poprzedzającego auta. A to też nie zawsze jest takie oczywiste jak mogłoby się wydawać.